Gündem Haberleri

  Tayyip'e şiirli destek

  Hürriyet Haber
  25.04.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Kalecik'te adına yaptırılan parkı açan DYP lideri Çiller, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Tayyip Erdoğan'a, Mehmet Akif'ten okuduğu bir şiirle destek verdi. Çiller, gözaltına alınan MÜSİAD üyelerine de destek çıktı, Anadolu sermayesinin irticacı ilan edildiğini öne sürdü.

  DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, miting ve kendi adına yaptırılan park açılışını yapmak için geldiği Ankara'nın ilçesi Kalecik'te, Fazilet Partili İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Tayyip Erdoğan'a destek verdi ve Mehmet Akif'in zalimliği eleştiren bir şiirini okudu. Çiller, ‘‘Bugün eğer seçilmiş belediye başkanı bir şiir okudu diye mahkemelere verilip görevinden alınacaksa, bu hukukun işi değildir. Burada demokrasi var. Seçilmişlerin hakkı var. Peki Çiller sana ne? Ama olmaz. Çünkü bu demokrasi mücadelesidir. Bizim karşı olduğumuz bu zulumdür'' dedi. Çiller, bu sözlerinin ardından, meydanda toplanan yaklaşık 2 bin kişilik bir kalabalığa Mehmet Akif'in bir şiirini coşkuyla okudu. Kalecik'te kapatılan RP'nin eski lideri Necmettin Erbakan'ı aratmayan bir uslupla konuşan Çiller, irticaya kaynak sağladıkları gerekçesiyle polis tarafından gözaltına alınan MÜSİAD üyelerine de destek çıktı. Anadolu sermayesinin irticacı ilan edildiğinden yakınan Çiller, ‘‘Bir terörist gibi yakaladılar. Bugün onları götürenler yarın kimi gelip evlerinden alıp terörist gibi götürecekler?’’ diye sordu. Konuşmasını yaparken ezan okunması üzerine bir süre susan Çiller, DSP Lideri Bülent Ecevit'e de yüklendi. Çiller, ‘‘Diyaneti, Milli Eğitimi bunlara teslim ettiler’’ diyerek, Ecevit'in manevi değerlere bağlı kadroları görevden aldığını öne sürdü. Kalecik Belediye Başkanı Ömer Çetinkaya'nın, ilçenin altın anahtarını verdiği Çiller, kendi adına yaptırılan parkı hizmete açtıktan sonra Ankara'ya döndü.

  Okurken hata yapmadı

  Tansu Çiller'in, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Tayyip Erdoğan'a destek vermek için, hatasız bir şekilde okuyup, ‘‘Üçbuçuk soysuzun ardında zağarlık yapamam’’ dizelerini attığı Mehmet Akif'e ait şiir şöyle:

  Zulmü alkışlayamam

  Zalimi asla sevemem

  Gelenin keyfi için kalkıp geçmişime sövemem

  Hele hak namına haksızlığa ölsem evet diyemem

  Kanayan bir yara gördü mü yanar ciğerim

  Onu dindirmek için kamçı yerim, kırbaç yerim

  Ama aldırma da geç diyemem, aldırırım

  Çiğnerim, çiğnerim hakkı tutar kollarım


  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı