Gündem Haberleri

  Tayyipçiler Kutan'ı boykot etti

  Hürriyet Haber
  21.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  FP Genel Başkanı Recai Kutan, partisinin ‘‘iktidar programı’’ niteliğini taşıyan seçim beyannamesini açıkladığı dünkü basın toplantısında, hayal kırıklığına uğradı. FP içinde ‘‘Tayyipçiler’’ diye isimlendirilen Tayyip Erdoğan'ın kurmay ekibinden hemen hemen hiç kimse toplantıya katılmadı. FP'liler, bu durumu ‘hayli anlamlı’ buldular. Kutan'ın, 4 aylık mahkumiyetini çekmek üzere cezaevine girmeden Erdoğan ile mutlaka görüşeceğini ve helalleşeceğini söylemesi bile, mahkumiyet kararından sonra parti yönetiminin ilgisizliğinden kırgınlık duyan bu kesimde yeterince heyecan yaratmadı. Medya da, FP'nin iktidar programını heyecan verici bulmamıştı. O nedenle de toplantıya İslamcı medyanın bir kaç köşe yazarı dışında medyadan ciddi bir katılım olmadı. Medya kuruluşları gibi partililer de toplantıya ilgi göstermedi. FP yöneticileri bu duruma, toplantının yapıldığı Eresin Oteli'ndeki salonun partililerin hücumuna uğramasını istemedikleri şeklinde açıklama getirdiler. Ancak, kulislerdeki yorumlar farklıydı. Kulislerde, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı ile milletvekili listelerinin yarattığı hayal kırıklığı ve kırgınlıklara işaret edildi. Kutan ile birlikte İstanbul adayı dört Genel Başkan Yardımcısı Abdülkadir Aksu, Ali Coşkun, Nevzat Yalçıntaş ve İrfan Gündüz'ün yanı sıra belediye başkan adayı Ali Müfit Gürtuna ve İl Başkanı Numan Kurtulmuş'un katıldığı toplantıda, tek bir milletvekilinin bulunmaması da dikkat çekiciydi. FP'nin türbanlı milletvekili adayları Merve Kavakçı ve İnci Beşoğul'un katıldığı toplantıda, partinin yeni vitrinini oluşturan İstanbul milletvekili adayı Nazlı Ilıcak'ın bulunmaması da göze çarptı. Kahvaltılı toplantıda, Kutan'ın, 147 sayfalık seçim beyannamesini açıklamak için 52 sayfalık bir basın toplantısı metni hazırlaması da ilgiyi dağıttı, partililerin kendi aralarında sohbet etmelerine, bazılarının da uyuklamalarına neden oldu.

  PAŞA'YLA AYNI DÜŞÜNMÜYORUZ

  Seçim beyannamesini İstanbul'da açıklayan FP Genel Başkanı Recai Kutan, son siyasi gelişmeler üzerine de çarpıcı açıklamalarda bulundu. Aralarında Genel Başkan Yardımcılarından Ali Çoşkun, Nevzat Yalçıntaş, Abdülkadir Aksu ve İrfan Gündüz'ün de bulunduğu kurmaylarıyla Topkapı Eresin Otel'de konuşan Kutan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu'nun, ‘‘Seçimler ertelenmesin, 312'nci madde kaldırılmasın’’ yönündeki açıklamalarının, TBMM'yi etkilemeyeceğini söyledi. Kutan, 312'nci maddenin kaldırılmasından ümitli olmadığını, YÖK'ün ve MGK'nın örgütlenme biçimlerinin de yeniden düzenlenmesi gerektiğini söyledi. Partisinin danışma meclisince 1 ayda hazırlanan ‘Günışığında Türkiye’ başlıklı 147 sayfalık beyannameyi kısaltarak okuyan Kutan, gazetecilerin sorularını da yanıtladı.

  MGK YENİDEN DÜZENLENECEK

  Kutan şunları söyledi: ‘‘Sayın Genelkurmay Başkanı'nın bir sohbet anında ifade ettiği görüşlerin, sanki resmen ve bilinçli şekilde ifade edilmiş görüşler olarak takdim edildiğine inanıyorum. Elbette bir entellektüel olarak, Sayın Genelkurmay Başkanı'nın bir sohbet anında dostça görüşlerini ifade etmesini normal karşılıyorum. Ancak bu demek değildir ki, Genelkurmay Başkanı'nın ifade ettiği hususlarla, aynı istikamette düşünüyorum. Biz baştan beri 312 ve benzer maddelerin kaldırılması gerektiğine inanıyoruz. Bu konu TBMM'nin de gündemindedir. Karar verecek olan merci de TBMM'dir ve millet adına karar verecektir. Gerek Atatürk, gerek 1960'dan önce MGK'nin bir yapısı var idi. Demek ki bu ülkede, MGK'nin şimdiki yapısının dışında bir alternatif yapısı olması mümkündür. Onun için diyoruz ki, Batı'daki örnekleri inceleriz, ona göre bir düzenleme yaparız.’’  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı