GeriGündem Tayyip Erdoğan'a siyaset yolu açıldı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Tayyip Erdoğan'a siyaset yolu açıldı

Anayasa Mahkemesi, Yeniden Doğuş Partisi'ne ihtar verilmesine gerek görmedi. Bu kararla Erdoğan'a siyaset yolu açılmış oldu.

Anayasa Mahkemesi, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısının; TCK'nın 312'nci maddesinden hüküm giyen Hasan Celal Güzel'i üyeliğe kabul ettiği gerekçesiyle Yeniden Doğuş Partisi'sinin uyarılması istemini 4'e karşı 7 oyla reddetti. Anayasa Mahkemesi'nin bu kararıyla Yenilikçiler'in lideri Tayyip Erdoğan için de siyaset yolu açılmış oldu.

Yüksek Mahkeme'nin, bugün öğleden sonra başlayan toplantısı üç saat sürdü. 16.00 sıralarında kira artışını sınırlayan yasa değişikliğiyle ilgili başvuruyu tamamlayan Anayasa Mahkemesi üyeleri, yaklaşık bir saat boyunca Güzel'in durumunu ele aldı.

Anayasa Mahkemesi Başkanvekili Haşim Kılıç, toplantı sonrasında yaptığı açıklamada, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu'nun başvurusu üzerine, TCK'nın 312'nci maddesinden mahkumiyeti bulunan Hasan Celal Güzel'in siyaset yapma yasağı bulunduğu gerekçesiyle üyelik kaydını silmeyen Yeniden Doğuş Partisi'nin uyarılmasına "yer olmadığına" karar verildiğini bildirdi. Kılıç, bu kararın oy çokluğuyla alındığını söyledi.

Mahkeme'nin asıl üyelerinden Fulya Kantarcıoğlu, Ahmet Akyalçın, Tülay Tuğcu ve Ertuğrul Ersoy ise partinin uyarılması yönünde oy kullandılar. 

Anayasa Mahkemesi'nin bu kararı ile Güzel'le aynı durumda olan Recep Tayyip Erdoğan'ın siyaset yasağı önündeki engel de kalkmış oldu.

Kapatılan RP'nin Genel Başkanı Necmettin Erbakan da Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) 312/2 maddesinden mahkum olmuş ancak 4454 sayılı Basın Yayın Yoluyla İşlenen Suçlara İlişkin Davaların Ertelenmesine İlişkin Yasa gereğince verilen ceza infaz edilmemiş, cezası ertelenmişti. Anayasa Mahkemesi'nin bu kararı ile Erbakan'ın 312/2'den doğan siyasi yasağı da kalkmış oldu. Ancak Erbakan, RP'nin kapatılmasına söz ve eylemleriyle neden olduğu için 5 yıl siyaset yasağı almıştı. Erbakan'ın bu yasağı 22 Şubat 2003 yılında sona erecek.

ERDOĞAN: UMARIM ÜLKEMİZ İÇİN DE HAYIRLI OLUR

Recep Tayyip Erdoğan, "Anayasa  Mahkemesi’nin bugün verdiği karar, umarım şahsım için olduğu kadar  ülkemiz için de hayırlara vesile olur" dedi.

Erdoğan, Anayasa Mahkemesi’nin, Hasan Celal Güzel ile ilgili  verdiği ve kendisinin de yasağının kalkması anlamına gelen kararıyla  ilgili olarak Üsküdar Emniyet Mahallesi’ndeki ofisinin önünde bir  basın açıklaması yaptı.

Tayyip Erdoğan, ülkenin çok dar ve sıkıntılı günlerden geçtiğini ve son krizler neticesinde artan fakirlik ve gelir dağılımındaki  adaletsizliğin insanları iyice sıkıştırdığını ve geleceğe dair  umutlarını azalttığını kaydetti.

Müreffeh ve özgür bir ülkede yaşamaya layık olan insanların güzel  gelişmelere hasret bulunduğunu ifade eden Erdoğan, şunları söyledi:

"Anayasa Mahkemesi’nin bugün verdiği karar, umarım şahsım için  olduğu kadar ülkemiz için de hayırlara vesile olur. Bu karar, hem  milletimiz ve hem de demokrasinin gelişmesi için de hayırlara vesile  olur temennisi içindeyim. Siyaset, bitmeyen bir hizmet aşkı olduğu  kadar aynı zamanda her zaman söylediğim gibi uzunca bir maratondur.  Hep birlikte ülkemize nice hizmetler vereceğimize dair inancımı  belirtirken, şu anda burada bu heyecanı bizlerle paylaşan, ekranları  başında bu kararı heyecanla bekleyen ve aldığımız telefonlarla bunu  gösteren tüm vatandaşlarımıza saadet ve esenlikler dilerken, aydınlık  yarınların Türkiye’sini hep birlikte yeniden kuralım diyorum."

Tayyip Erdoğan, evinin önünde toplanan ve konuşmasını "Başbakan  Tayyip" sloganlarıyla kesen gruptan, açıklamasından sonra sakin bir  şekilde dağılmalarını isteyerek, "Artık gönüllerimiz hep birlikte bu  hizmet aşkıyla geleceğe yürüyecektir. Biliniz ki bu kardeşiniz, bu  evladınız size hizmet yolunda dağ taş demeden koşacak ve hep birlikte  arzuladığımız yarınları hazırlayacağız" şeklinde konuştu.

Erdoğan’ın basın açıklaması sırasında yanında bağımsız  milletvekilleri İrfan Gündüz ve Hüseyin Kansu ile Beyoğlu Belediye  Başkanı Kadir Topbaş da bulundu.

Açıklamanın ardından, Erdoğan, bir basın mensubunun, "Genel  başkanlık hiç sorun oldu mu? Bu karardan sonra, varsa bu sorun ortadan kalktı mı?" şeklindeki sorusu üzerine de, şu ana kadar aralarında  herhangi bir sıkıntı olmadığını, bundan sonra da olacağına ihtimal  vermediğini söyledi.

"Kurulacak partinin adı ne olacak, ne zaman kurulacak?"  sorularına ise Erdoğan, "Bunları hep birlikte, açıklandığında  göreceğiz. İnşallah her geçen gün bizim için farklı bir gün, her doğan gün bizim için farklı bir doğuş olacaktır" diye cevap verdi.

Bu arada, basın açıklamasından önce, bağımsız milletvekilleri Eyüp  Fatsa, Hüseyin Kansu, Faruk Çelik ve Yahya Akman’ın, Recai Kutan’a  hitaben yazdıkları dilekçelerin fotokopileri basına dağıtıldı.

Dilekçelerde, "20 Temmuz 2001 tarihinde kuruluş dilekçesi İçişleri Bakanlığı’na verileceği açıklanan yeni partinin Kurucular Kurulu Üyesi olmak üzere imza atmış idim. Gördüğüm lüzum üzerine imzamı geri  çekiyorum. Gereğini arz ederim" ibaresi yer alıyor.

Öte yandan, Anayasa Mahkemesi’nin kararının açıklanmasının  ardından, aralarında sanatçı Adnan Şenses’in de bulunduğu çok sayıda  kişi tebrik için Tayyip Erdoğan’ın ofisine geldi.

ERDOĞAN'IN AVUKATI: ZATEN YASAK KALKMIŞTI


Tayyip Erdoğan'ın avukatı Hayati Yazıcı, Erdoğan'ın yasağının 4454 sayılı yasanın yürülüğe girmesiyle kalktığını söyledi. Yazıcı, "Anayasa Mahkemesi'nin kararıyla birlikte yasak kalkmadı, yasağın olmadığı ortaya konmuştur" dedi. Bu yüzden yasal başvuruda bulunmaya gerek olmadığını ve başvurmayacaklarını söyleyen Yazıcı, yasak yasal değildi ki başvuruda bulunalım dedi.

ARINÇ: ERDOĞAN RESMEN BAŞKAN

'Yenilikçi' hareketin önde gelen isimlerinden Bülent Arınç, kararın sadece Erdoğan için değil  millet için de olumulu bir karar olduğunu söyledi. Arınç, parti oluşumlarının hızlanacağını ve ivme kazanacağını belirtirken bu kararın harekete güveni artıracağını ve katılımın artacağını ekledi. Arınç, yeni parti çalışmalarının Tayyip Erdoğan başkanlğında yürütüldüğünün bilindiğini ama bu kararla başkanlığın resmiyet kazandığını söyledi.

'DÜŞÜNCENİN ÖNÜNDEKİ ENGEL KALKTI'

Anayasa Hukukçusu Zafer Üskül, ise "düşünce ifadesinin özgürlüğünün önündeki engel kaldırıldı diyebiliriz. Düşüncenin ifadesi sınırsız olamaz, ama Türkiye'ye evrensel standartlarda bir sınır getirildi bu kararla. Hasan Celal Güzel hakkında verilen bu karar emsal olarak gösterilecek ve siyasi patiye üye oolduğu için Tayyip Erdoğan hakkında savcılar soruşturma açmayacaklar." dedi

'AF YANLIŞLARI DÜZELTTİ'

Diğer bir hukukçu Ceza Hukuku uzmanı Adem Sözüer ise Anayasa Mahkemesi'nin kararı ile durumun açığa kavuştuğunu ve Erdoğan'ın cezasının ertelendiğini söyledi. Sözüer, Erdoğan'ın artık siyasi parti üyesi olabileceğini, seçimlere katılabileceğini belirtti. Sözüer, bu gelişmenin kendisini bir hukukçu olarak sevindirdiğini ancak işin üzücü tarafının da olduğunu söyledi: "şu an Anayasa'ya aykırı yürürlükte olan bir sürü kanun var. Yüzbinlerce insan bu suçtan haksız yere ceza aldı. Düşünün bir kere duvara yazı yazan bir kişi ömür boyu siyasi yasaklı olabiliyor. Üzücü taraf da bu ama ara sıra çıkan aflarla birlikte, bu tür hatalar telafi ediliyor.

CEMİL ÇİÇEK: EŞİTSİZLİK ORTADAN KALKTI

FP'nin kapatılmasıyla bağımsız kalan Ankara Milletvekili Cemil Çiçek, Anayasa Mahkemesi'nin Hasan Celal Güzel ile ilgili verdiği kararı, ''Mahkeme, kendi itibarı açısından önemli bir karar verdi'' şeklinde değerlendirdi. 

Cemil Çiçek, Anayasa Mahkemesi'nin verdiği kararı Türkiye'de siyasetin geleceği açısından fevkalade önemli bir karar olarak nitelendirdi. ''Aksine bir karar zaten adalet ve eşitlik ilkeleri açısından tartışma yaratabilecek nitelikte bir karar olurdu'' diyen Çiçek, şöyle konuştu:

''Çünkü Anayasa Mahkemesi basın yoluyla işlenen suça ilişkin kanunu iptal ederken, bunun adalet ve eşitlik ilkelerine aykırı olduğunu belirtmişti. O kanun, cezası infaz edilenle edilmemiş olan arasında bir fark yaratıyordu.  Erdoğan ve Hasan Celal Güzel, cezalarını çekmişlerdi. Eğer  infazdan kurtulmuş olsalar bu tartışmalar olmayacaktı. Alınan bu kararla eşitsizlik ortadan kaldırmıştır ve adaletli bir karar verilmiştir. Verilen kararla bir anlamda bir kısım spekülasyonun da önüne geçilmiş oldu.  Karar kamu vicdanı açısından önemlidir. FP'nin kapatılmasıyla Anayasa Mahkemesi'nin yara aldığı kanaati vardı. Bu kararla, Anayasa Mahkemesi kendi itibarı açısından önemli bir karar verdi.''


Yorumları Göster
Yorumları Gizle