GeriGündem Tayyip Erdoğan ‘iyi halden’ yararlanıp parti kurabilir
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Tayyip Erdoğan ‘iyi halden’ yararlanıp parti kurabilir


Ulaş ÖZDEMİR / ÇAYKARA (Trabzon)

Asalet Bakanı Hikmet Sami Türk, siyasi yasaklı İstanbul Büyükşehir Belediye eski Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 'iyi halden' yeniden siyasete dönebileceğini; Erbakan'ın ancak 5 yıl sonra siyaset hakkı kazanabileceğini söyledi.

Almanya Adalet Bakanı Herta Daeubler ile Trabzon'un Çaykara İlçesi'ndeki Uzungöl Beldesi'ni ziyaret eden Türk, düzenlediği basın toplantısında soruları yanıtladı. Türk, bir soru üzerine Fazilet Partisi'nin kapatılmasından sonra Erbakan ve Erdoğan'ın yeni parti kurma girişimlerini değerlendirdi. Türk şöyle dedi: ‘‘Anayasamız siyasi partilerimizin kapatılmasına sebebiyet verenlerin belirli süre için siyasi faaliyetlerden yasaklanmasını, parti kurmalarını veya partilere üye olmalarını yasaklayan hükümler getirmiştir. Erbakan için Refah Partisi'nin kapatılması ile verilen kararda, 5 yıl siyasi parti kurucusu veya üyesi olması yasaklanmıştır. Recep Tayyip Erdoğan ise TCK'nın 312'nci maddesine göre ceza almıştır. Bu maddeye göre hüküm giyenler Türkiye'de siyasi parti kurucusu ve partilere üye olamazlar. Ama cezanın infazından 3 yıl geçtikten sonra ‘iyi hal' göstermiş olmak kaydıyla mahkeme kararıyla bu yasaklanmış haklarının yeniden iade edilmesi olanağı var. ’’ Türk, Anayasa’da kapatılan bir partinin başka bir adla kurulamayacağının belirtildiğini vurgularken kapatılan FP milletvekillerinin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) gitmesi halinde olabilecekleri şöyle değerlendirdi:

‘‘Anayasa Mahkemesi'nin kararına karşın herhangi bir temyiz yolu yoktur. Bu noktada Türkiye'nin iç hukuk yolları tüketilmiştir. FP'nin kapatılması AİHM'ye götürülebilir. AİHM'den FP'nin tekrar açılması yönünde karar çıkmaz. Kararı götürenler bu uygulamadan dolayı tazminat isteyebilir.’’

Yorumları Göster
Yorumları Gizle