GeriGündem Tayvan ve Çin'den tarihi ticaret anlaşması
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Tayvan ve Çin'den tarihi ticaret anlaşması

Tayvan ve Çin'den tarihi ticaret anlaşması
refid:15169946 ilişkili resim dosyası

Çin ve Tayvan, bugün tarihi bir ticaret anlaşmasına imza attı. Bu anlaşma, iki ülke arasında son 60 yılda ilk kez bu kadar büyük bir ticaret anlaşması imzalanıyor.

ASYA'DA TARİHİ ANLAŞMA- FOTO GALERİ  

Çin'in Tayvan ile Çin'in 60 yıl önce ateşkeş imzalamak için biraraya geldiği ancak sonuca ulaşamadıkları Çongçing şehrinde imzalanan Ekonomik İşbirliği Çerçeve Anlaşması'yla yüzlerce ürün üzerindeki gümrük vergisi kaldırılacak. 

Böylece iki ülke arasındaki 110 milyar dolarlık ticaret hacminin daha da artırması bekleniyor. 

Anlaşmayla, Tayvan'ın şu anda yaklaşık 14 milyar dolar olan Çin'e ihracatına konu mallar üzerindeki vergilerin kaldırılması öngörülüyor.

Bu durumdan, ekonomisi ihracata dayalı olan Tayvan'ın büyük avantaj elde edeceği düşünülüyor.

Bu anlaşma aynı zamanda Tayvanlı şirketlerin, Çin’deki bankacılık ve sigortacılık gibi hizmet sektörlerine de erişmesini sağlayacak.

Ancak Tayvan tarafında anlaşmayı eleştirenler de bulunuyor. Eleştirenler, adanın ekonomisinin Çin'den gelen ucuz ithal mallar karşısında zayıflayacağını ve Pekin'in bu girişimiyle adadaki emellerini hayata geçirmek için iş dünyasının desteğini alma peşinde olduğunu söylüyor.


SİYASİ AÇIDAN ÖNEMLİ
Çin ise bu anlaşmayla ekonomik açıdan çok fazla şey kazanmayacak. Gümrük vergilerinin kaldırıldığı malların toplam değeri 3 milyar dolar. Ancak analistler Çin'in bu hamlesinin siyasi yönünün ağır bastığını düşünüyor.

Kurulan ekonomik birlik Tayvan'ın, Çin anakarasıyla birleşmesi için atılan ilk adım olacak.

Ekonomi çevreleri ise bu ticaret anlaşmasını, Çin’in şu anki saldırgan tavrını biraz yumuşattığının bir işareti olarak görürken, Pekin hükümetinin Tayvanlıların gönüllerini ve akıllarını kazanmaya çalıştığını belirtiyor.

Çin Başbakanı Wen Jiabao ise daha önceki açıklamalarında Tayvanlı vatandaşları için kendi çıkarlarından feragat edebileceklerini söylemişti.

Diğer yandan iki ülke arasındaki ilişkiler uzun yıllardır problemli şekilde seyrediyor. Tayvan ve Çin, 1949’daki iç savaştan sonra iki ayrı ülke olarak yönetilmeye başlanmıştı.

Anlaşmanın imzalandığı Çongçing şehrinin de tarihi bir önemi bulunuyor. Çin’in efsanevi komünist lideri Mao Zedong ve milliyetçi Başkan Çan Kay-Şek ateşkes imzalamaya çalışmış ancak başarılı olamamışlardı. Çan Kay-Şek daha sonra 1949’da Tayvan’a sürülmüştü.


*Bu haber 29 Haziran tarihinde BBC'nin internet sitesinde "Taiwan and China sign landmark trade pact" başlığıyla yayımlanmıştır.

 

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle