Gündem Haberleri

  Tayvan’ın eski başbakanına 18 yıl daha

  Hürriyet Planet
  14.10.2011 - 10:40 | Son Güncelleme:

  Tayvan’ın yolsuzluk yaptığı gerekçesiyle 17 yıl hapis cezasına çarptırılan eski başbakanı Çen Şui-bian, Yüksek Mahkeme tarafından 18 yıl ek hapis cezası daha aldı.

  Hali hazırda hapiste bulunan Çen’in ikinci mahkûmiyeti, mali skandala karıştığı gerekçesiyle verildi.

  Çen, 2000-2008 yıllarında başbakanlık yaptıktan sonra, iki ayrı davada, rüşvet olayına karıştığı gerekçesiyle karısı Wu Su-çen ile 17 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılmıştı.

  Geçen yıl görülen davada, Çen ve karısı mali skandala karıştıkları suçlamasından aklanmıştı. Ancak dün Yüksek Mahkeme bu kararı bozdu ve Çen’i “görevini kötüye kullanarak bankalardan rüşvet kabul etmek ve şirket birleşmelerini onaylamak” suçundan 18 yıl ek hapis cezasına çarptırdı.

  Aynı davada, belden aşağısı felç olan ve tekerlekli sandalyeye mahkûm olan Wu ise 11 yıl ek hapis cezası aldı. Çen çiftinin alınan kararın ardından temyize gitmesi bekleniyor.

  Çen ve bazı aile üyeleri, geçmişte siyasi bağışlarda bulundukları, yurt dışına gizli diplomatik fonlar aktardıkları, milyonlarca dolarlık kara para akladıkları ve hükümet sözleşmelerinde yolsuzluğa karıştıkları iddialarıyla suçlanmıştı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı