Gündem Haberleri

  Tayland Fahri Başkonsolosu Refik Gökçek: Şikayetçi olmayacağım

  Enver ALAS-Mustafa ÖZDABAK /İSTANBUL (DHA)
  09.07.2015 - 13:33 | Son Güncelleme:

  Tayland’ın İstanbul Fahri Başkonsolosu Refik Gökçek, dün gece konsolosluk binasına yapılan saldırının yanlış olduğunu belirterek, "Bu bir protesto değil içeriye girilerek haneye tecavüz edilerek zarar verilen bir olaydır. Bu bakımdan çok üzgünüz ve kırgınız. Maddi zarar hiç önemli değil hepsi yerine getirilir, Allah’tan cana zarar gelmedi akvaryumdaki balıklarımız dışında" dedi. Emniyet yetkililerinin iki ay önce koruma vermeyi teklif ettiğini anlatan Gökçek 'Ancak ben kabul etmedim. Çünkü boşu boşuna niye bir polisi işgal edeyim, ihtiyaç yok diyerek teklifi geri çevirdim' diye konuştu. Gökçek, saldırganlardan şikayetçi olmayacağını da belirtti.

  Tayland’da bekletilen 200 Doğu Türkistanlının Çin’e iade edileceği gerekçesiyle dün akşam bir grubun saldırısına uğrayan Şişli’deki Tayland Krallığı İstanbul Fahri Başkonsolosluğu binasında hasar tespiti ve onarım çalışmaları başladı.

  Tayland Fahri Başkonsolosu Refik Gökçek: Şikayetçi olmayacağım TAYLAND FAHRİ KONSOLOSLUĞUNA SALDIRI

  Bütün bilgisayarların kırıldığı, pencere camlarından duvardaki resim çerçevelerine kadar zarar gören konsolosluk binasında bulunan büyük bir akvaryumun da dün akşam saldırganların hedefi olduğu görüldü. Saldırganlar tarafından camı patlatılan akvaryumdaki balıkların tamamının öldüğü öğrenildi.

  Tayland Fahri Başkonsolosu Refik Gökçek: Şikayetçi olmayacağım

  "BÖYLE BİR SALDIRI ANCAK KENDİ KENDİMİZE ZARAR VERİR"

  Sabah saatlerinden itibaren olayın meydana geldiği Şişli Kore Şehitleri Caddesi, Mithat Ünlü Sokakta bulunan konsolosluk binasında görevliler tarafından temizlik çalışması başladı. İş ziyareti için yurtdışında bulunan Tayland’ın İstanbul Fahri Başkonsolosu Refik Gökçek, Türkiye döndükten sonra ilk olarak olay yerine gelerek binada incelemelerde bulundu. Basın mensuplarının yaşanan olayla ilgili sorularını yanıtlayan Refik Gökçek, tepkinin yanlış olduğunu ve saldırının Türkiye’ye zarar verdiğini söyledi. 2000 yılından beri fahri başkonsolosluk görevini yürüttüğünü belirten Gökçek, "Burası Tayland’ın İstanbul Fahri Konsolosluğu ve bende hem Türk hem de müslüman olarak buranın Başkonsolosuyum. Böyle bir saldırının yapılmış olması ancak kendi kendimize zarar verdiğimiz anlamına gelir. Bu saldırının ne Çin’e ne de Tayland’a karalarının değiştirme anlamında bir faydası olacağını düşünmüyorum. Bu bir protesto değil içeriye girilerek, haneye tecavüz edilerek zarar verilen bir olaydır. Bu bakımdan çok üzgünüz ve kırgınız. Maddi zarar hiç önemli değil hepsi yerine getirilir, Allah’tan cana zarar gelmedi akvaryumdaki balıklarımız dışında" diye konuştu.

  Tayland Fahri Başkonsolosu Refik Gökçek: Şikayetçi olmayacağım

  "AKVARYUMUN CAMINI PATLATMIŞLAR"

  Olayın meydana geldiği sırada Suudi Arabistan’da olduğunu ifade eden Refik Gökçek, arkadaşlarının kendisini telefon ile arayarak durumu bildirdiğini söyledi. Gökçek, "Tüm bilgisayarlarımız, mobilya zarar gördü. Cam, çerçeve kırıldı. Bir akvaryumumuz vardı, onu bile camını patlatmışlar. Yağlı boya güzel bir Atatürk resmimiz vardı onu yırtmışlar. Hatta banyodaki duşakabinlere kadar kırmışlar. Maddi zarar dışında çok şükür birşey yok" dedi.

  "EMNİYET KORUMA VERMEYİ TEKLİF ETTİ ANCAK KABUL ETMEDİM"

  Konsolosluğun bulunduğu dairenin diğer bir yarısının aynı zamanda sahibi olduğu inşaat firmasının ofisi olarak kullanıldığı ifade eden

  Gökçek, saldırı ile aynı zamanda bir Türk şirketin zarara uğradığını dile getirdi. Gökçek, Doğu Türkistan’daki olaylar nedeniyle Türkiye’de yapılan protestolar üzerine İstanbul Emniyet Müdürlüğü tarafından kendisinin uyarıldığını söyledi. Gökçek, "Bu protestolar ilk olarak 2 ay önce başladığında emniyetten gelerek beni uyardılar. Hatta bana yakın koruma vermek istediler ancak ben kabul etmedim. Çünkü boşu boşuna niye bir polisi işgal edeyim, böyle bir şeye ihtiyaç yok diyerek teklifi geri çevirdim. Yani ben Türküm, burası yabancı bir yer değil eğer birileri buraya gelirse ben onlara gereken şeyleri anlatabilirim diye düşündüm. Fakat dün yaşanan görüntüleri basından ve sosyal medyadan izlediğimde o insanların birşeyleri dinleyecek, anlayacak pozisyonda olmadıklarını gördüm" diye konuştu.

  Tayland Fahri Başkonsolosu Refik Gökçek: Şikayetçi olmayacağım

  ŞİKAYETÇİ OLMAYACAK

  Gökçek saldırganlardan şikayetçi olmayacağını belirtirken, bir soru üzerine de konsoloslukta Tayland uyruklu çalışan bir personelin olmadığını söyledi.

  POLİSİN ÖNLEM ALDI

  Öte yandan saldırının ardından olay yerinde polisin geniş güvenlik önlemi aldığı görüldü. Konsolosluk binasının bulunduğu caddede bir TOMA’nın da beklediği görüldü.

  Tayland Fahri Başkonsolosu Refik Gökçek: Şikayetçi olmayacağım

  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı