GeriGündem 'Tayin' oldular
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

'Tayin' oldular

'Tayin' oldular

Kars Kalesi çevresindeki düzenleme çalışmaları kapsamında 130 ev kamulaştırılıp yıkıma başlandı. Memur iki kardeş, ‘tayin’ şartı koşup evden çıkmayınca çalışma durdu. Valinin bir günde Gölcük’e tayinlerini yaptırdığı iki kardeş evi boşaltınca yıkım tamamlandı.

KARS Kalesi eteklerinde yıkılmaya yüz tutan evler, elektrik direkleri ve trafolar nedeniyle ortaya çıkan görüntü kirliliğini ortadan kaldırmak için Karslı olan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan'ın talimatıyla geçen yıl çalışma başlatıldı.

Bölgeye Osmanlı mimarisi tarzında 20 ev ile yöresel ürünlerin satılacağı işyeri ve kafeteryalardan oluşan bir Osmanlı Çarşısı inşası için proje hazırlandı. 130 yapının kamulaştırılarak yıkılması, dereler ve Kars Çayı’nın ıslahı, tarihi taş köprü ve hamamların restorasyonu için düğmeye basıldı. Kümbet Cami (12 Havariler Kilisesi), Evliya Cami, Harakani Türbesi çevresinde de bir dizi düzenleme ve ağaçlandırma yapıldı. Kültür, Turizm ve Altyapı Hizmet Götürme Birliği Başkanlığı (KARTAB) koordinatörlüğünde 'Tarihi dokunun korunması' projesinin birinci etabı çalışmaları kapsamında 15 milyon TL ödenerek kamulaştırılan 130 evden boşaltılanların yıkımına 30 Mart’ta başlandı.

BİR GÜNDE TAYİN ÇIKTI
Milli Eğitim Müdürlüğü’nde çalışan Enver İnan (53) ile Sağlık Müdürlüğü'nde çalışan kardeşi Serkan İnan (37) evlerini tahliye etmeyince yıkım tamamlanamadı. İnan kardeşler, Kocaeli'nin Gölcük ilçesine tayinleri yapılırsa evlerini boşaltacaklarını söyledi. Bu talep Kars Valisi Rahmi Doğan'a iletildi. Vali Doğan devreye girdi. Görüşmeler sonucu Gölcük’e tayinleri yapılan iki kardeş evlerini boşalttı. Vali Doğan, "Konuştuk, pazarlık yaptık. İkisinin tayinini bir gün içinde yaptırdık ve evlerini boşaltıp gittiler, sorunu da çözmüş olduk" dedi.

‘ATAMIZDAN KALAN EVDİ’
İki tapu halinde 672 metrekare evlerde ailesinin 1923’ten bu yana yaşadığını belirten Enver İnan şunları söyledi: "Evimiz 350 bin liraya istimlak oldu. 13 hisseye paylaştırınca elimize çok az para geçecekti. Bizi Kars'a bağlayan atalarımızdan kalan evlerdi. O yüzden evden çıkmak istemedik. Tayinlerimizi, yakınlarımızın bulunduğu Gölcük’e istedik. Ben ortaokulda, kardeşim sağlık merkezinde göreve başladı."

Yorumları Göster
Yorumları Gizle