Gündem Haberleri

  Tavukları 'kes-pişir-dağıt'

  ANKA
  17.01.2006 - 10:46 | Son Güncelleme:

  Ankara Üniversitesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Recep Akdur, devletin tavukları itlaf etmek yerine kesip, pişirip yoksul insanlara dağıtmasının daha doğru olacağını söyledi.

  Kuş gribi hastalığının insan hastalığı gibi algılanmasının doğru olmadığını belirterek, bu hastalığın sadece kuş hastalığı olduğunu kaydeden Akdur, hasta hayvanla çok yakından temas olmadıkça hastalığın bulaşma riski bulunmadığını, hastalık nedeniyle ölen 4 kişinin hasta tavuklarla doğrudan temas ettiğine işaret etti.

  "HASTA OLMADAN İTLAF EDİLEN TAVUKLAR ZİYAN OLDU"

  Akdur, hastalığın tavuk eti yemekle bulaşmadığına dikkat çekerek, "Önermemekle birlikte hasta tavuklar bile yenebilir. Ama tabi tavuğun kesilme ve pişirilme şekli çok önemli. Tavukla temas eden kişinin hastalık riskiyle karşılaşmaması için önlem alınması yeterli" dedi.

  İtlafın sadece hastalığın görülen yerinde yapılması gerektiğini (Örneğin Manisa’nın bir ilçesinde görülmüşse orada itlaf yapılmalı. Ama bütün Manisa da yapılmamalı) anlatan Akdur, hasta olmayan pek çok hayvanın itlaf edildiğine değindi. Akdur, "Bu hayvanlar devlet tarafından kesilip, pişirilip yoksul kişilere dağıtılabilirdi. Yazık oldu. Çünkü hastalık tavuk eti yemekle geçmez" dedi.

  Hastalığın vatandaşlara yanlış aktarıldığına işaret eden Akdur, "Uzay giysili adamlar tavukları itlaf etmeye gelmiş ama halk, hayvanları çıplak el ile yakalayıp görevlilere teslim ediyor. Bu da hastalık sanki temasla değil de yeme yoluyla geçiyormuş gibi bir izlenim yarattı" dedi.

  "MODERN TESİSLERDE HİÇBİR SORUN YOK"

  Akdur, modern tavuk tesis ve çiftliklerinde, kuş gribi riski bulunmadığını zaten olması durumunda hastalığın tüm tavukları telef edeceğini bildirirken, kuş gribinin faturasının tavukçuluk sektörüne kesilmemesi gerektiğini kaydetti. Akdur, bazı Avrupa ülkelerinin Türk tavukçuluk sektörüne girebilmek için şimdiden girişimde bulunduğunu da belirtti.

  Akdur, iflas noktasına gelen modern tavuk tesislerinin kapanmasının yanlış olacağını kaydederken, "Türkiye’de her yıl 7 bin insan trafik kazası sonucu yaşamını yitiriyor. Salgın gibi yani. Ama kimse otomobil fabrikalarını kapatalım, araçları imha edelim demiyor" dedi.

  "KÜMES TAVUKÇULUĞU BİTİRİLMEMELİ"

  Kümes tavukçuluğunun kırsal kesimde yaşayan vatandaşlar için çok önemli olduğunu anlatan Akdur, yoksul vatandaşın kendi yetiştirdiği tavuk ve yumurtasını tüketmesi ve et ihtiyacını karşılaması gerektiğini söyledi. Akdur, kümes tavukçuluğunun ekolojik denge açısından da önemine değindi. Akdur, "Bu hayvanlar zararlı böcekleri yiyerek doğaya faydalı oluyorlar" derken, kümes hayvanlarının sokakla temaslarını keserek, ve vatandaşları eğiterek sorunun ortadan kaldırılabileceğini, kümes tavukçuluğunun da gönül rahatlığıyla devam edilebileceğini söyledi.

  "HASTALIĞI ABARTMAYA GEREK YOK"

  Akdur, tavuk vebasının binlerce yıldır var olduğunu ve virüsün yüzyıldan beri bilindiğini söylerken, 3-5 yılda bir bu nedenle yaşamını yitiren insanlar olduğunu, ancak tanı konulamadığı için bu güne kadar bilinmediğini bildirdi. Hastalığı abartmaya gerek olmadığını ifade eden Akdur, her yıl bine yakın insanın zatürreeden öldüğünü bunun sadece 4 tanesinin kuş gribi etkenli olmasının panik yaratmayı gerektirmediğini belirtti.

  İngiltere de bile bir veterinerin kuş gribi nedeniyle yaşamını yitirdiğini anımsatan Akdur, "Sadece onlar açıklamıyorlar, ki o ülkelerde kümesçilik bile yok" dedi.

  "HASTALIĞIN MUTASYONA UĞRAMASI DAHA İYİ OLABİLİR"

  Akdur, hastalığın mutasyona uğramasından endişe edildiğini vurgulayarak, bu durumun teorik bir durum olduğunu, bu teorik değişimin belki de daha iyi sonuçlara yol açabileceğini, hastalığın insandan insana geçmesi durumunda daha kolay kontrol altına alınabileceğini ve belki de bu mutasyon sonunda hastalığın ölümcüllüğünün azalacağını bildirdi. Akdur, böylece aşı olasılığının artacağını ve insan vücudunun bu hastalığa karşı da bağışıklık kazanabileceğini belirtti.

  "İKİNCİ BABUNA VAKASI YAŞANABİLİR"

  Akdur, Dünya Sağlık Örgütü’nün kuş gribinin gören illerdeki 10 binlerce insandan kan alarak inceleme isteğini doğru bulmadığını belirterek, inceleme yapılacaksa bunun Türkiye’de yapılması gerektiğini, aksi halde "İkinci Babuna Vakası" yaşanabileceğini savundu.

  Akdur, kuş gribi görülen illerde Referans Viroloji Laboratuvarı kurulma istemlerini de doğru bulmadığını ifade ederek, böyle bir laboratuvarın kurulmasının hem çok pahalı olacağını, hem de bu işlevi gören hastaneler bulunduğu için çok gerekli olmadığını söyledi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı