GeriGündem Tavukçular 50 bin civcivi itlaf etti
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Tavukçular 50 bin civcivi itlaf etti

KOCAELİ'nin Gebze İlçesi Pelitli Köyü’ndeki ‘Emre Tavuk Gıda Sanayi Limited Şirketi’ talep olmadığı için 500 bin döllenmiş yumurta ile 50 bin civcivi itlaf ve imha etti.


KOCAELİ'nin Gebze İlçesi Pelitli Köyü’ndeki ‘Emre Tavuk Gıda Sanayi Limited Şirketi’ Yönetim Kurulu Başkanı Refik Mandev, sektör genelinde 20 bin kişi çalıştığını, ilerleyen günlerde işten çıkartmaların başlayacağını söyledi. Kuş gribinin verdiği zararların sadece tarım sektörü bazında değerlendirilmemesi gerektiğini vurgulayan Mandev, “Türkiye’de mısırın yüzde 60-70’ini biz tüketiyoruz. Mısır tüketicileri de büyük zarar görecek. Dahası, bunun sıkıntısını turizm sektörü de çekecek” diye konuştu.

Kuş gribinden tavukçuluğun etkilenmesinin ülke meselesi olduğunu belirten Mandev, “Tavuk gariban yemeğiydi. Firmamıza ait 10’un üzerinde satış noktası var. Varlıklıların yaşadığı bölgelerde satışlar yüzde 90 düştüyse dar gelirlilerin olduğu bölgelerde yüzde 50 düşmüştür. Bu insanlara tavuk yedirmezseniz gıda ve vitamin eksikliğinden ötürü tüberküloz hastalığına yakalanırlar” dedi.

İstanbul, izmit, Bursa gibi çevre il ve ilçelerde buzhanelerde kesilen tavuğu stoklayacak yer bulamadıklarını, Türkiye’de halen 40 bin ton olan tavuk stoğunun bu süreçte ikiye katlanacağını tahmin ettiğini belirten Mandev, “Kriz en çok günde 150-200 bin kesim yapılan, sektörün büyük firmalarını vuracak. Bu konuda devleti de hassas davranmaya davet ediyorum. Devletimiz, iktidarı ve muhalefeti ile bu konuya sahip çıkmalı. İçinde bulunduğumuz süreçte biri çıkıp da tavukçuluk sektörü üzerine olumlu, milletin moralini düzeltecek bir şeyler yapılmalı” dedi.
Sadece kesim yaptıkları firmalarına bağlı olarak çalışan 300 üretim çiftliğinde üretimi durdurduklarını anlatan Emre Tavuk Gıda Sanaayii Yönetim Kurulu Başkanı Refik Mandev, şöyle devam etti:

“Talep olmadığı bugün 55 bin civciv ile 500 bin kuluçka aşamasındaki yumurtayı itlaf ve imha ettik. Allah günah yazmasın ama onları besleyip büyütseydik, 45 gün sonra büyüdüklerinde daha çok sorun olacaktı.”
Kuş gribi vakasının sadece Türkiye’nin yanı sıra Ukrayna, Rusya, Gürcistan, Ermenistan, İran, Suriye gibi yakın ve komşu ülkelerde de görüldüğünü hatırlatan Mandev, “Hollanda’da çıkan vakada kümeslerde hayvan beslenmesi yasaklanmıştı. Bizde başta av yasağı olmak üzere türlü önlemler alınmalı. Alınan önlemler arttırılmalı” dedi.

Tavuğun kilosunun önceki krizde 1.5 YTL'ye kadar düştüğünü, bugün itibariyle 1 YTL’ye bile alıcı bulunamaz hale gelindiğini anlatan Mandev, “Kurban Bayramı olmasından ötürü üretimde biraz düşüşe geçmiştik. Bu kriz, kurban bayramı süreçinde yaşanmasaydı şu sıralar çok daha ağır sıkıntıları ile uğraşacaktık. Satış noktalarımızda, 1 kilo tavuk alana 2 kilo ciğeri bedava vererek satışı arttırmaya çalışıyoruz” diye konuştu.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle