Gündem Haberleri

  Tavuk yetiştiricileri de destek istiyor

  a.a.
  30.10.2005 - 12:35 | Son Güncelleme:

  Balıkesir Tavuk Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mehmet Duran, “kuş gribi” hastalığı nedeniyle üreticilerin de büyük şirketler kadar zarar gördüğünü belirterek, destek istedi.

  Balıkesir Tavuk Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mehmet Duran, Balıkesir'in, Türkiye'de tavuk eti üretiminde ilk sırada yer aldığını belirterek, il genelinde sektörün önemli kuruluşlarına fason üretim yapan yaklaşık bin üretici bulunduğunu söyledi.

  Kızıksa'da görülen kuş gribi hastalığında, bütün zararı şirketler görmüş gibi bir izlenim oluştuğunu ifade eden Duran, “Kuş gribi hastalığı nedeniyle üreticiler de büyük şirketler kadar zarar gördü. Yaşadığımız sorunlara yenileri eklendi” dedi. Duran, devletin tavuk yetiştiricilerine destek olmasını isteyerek, ”Elektrik tüketimindeki yüzde 40 oranındaki indirim uygulamasının yeniden başlatılmasını, teslim edilen etin kilogramına destek verilmesini ve yüzde 4 oranındaki stopaj ücretinin makul seviyelere çekilmesini bekliyoruz” diye konuştu.

  Tavuk yetiştiricilerinin çoğunlukla köylerde bulunması nedeniyle sosyal güvenceleri olmadığına dikkati çeken Duran, “Tavuk denildiğinde akla firmalar geliyor. Bizler ise onların can damarı sayılacak işi yapıyoruz. Bizler olmazsak şirketler, şirketler olmazsa bizlerin olmayacağını biliyoruz. Sektörün sadece firmalardan ibaret olmadığının bilinmesini istiyoruz” dedi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı