GeriGündem Tavşanların yükselişi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Tavşanların yükselişi

Playboy'un tavşan kızları, Harikalar Diyarı'nı gezen Alice'in tavşanı, çizgi karakterler Roger Rabbit ile Bugs Bunny ve daha nicesi... Hayatımızın her alanında tavşanlar var. Tüm dünyada birçok insan, evinde tavşan besliyor, çocuklarına doğa sevgisini aşılamak için tavşan hediye ediyor. Birçok halkın efsanelerinde, masallarında tavşanlar önemli roller üstleniyorlar...

Tavşan mitosu aslında, Hıristiyanlıktan çok daha eski. Eski Germenler, Hıristiyan olmalarından çok önce bahar tanrıçası Ostara'ya tavşan kurban eder, yumurta adarlardı. Yaklaşık 100'dan beri de bu iki gelenek birleştirilmiş durumda. Doğanın canlandığı bahar günlerinde kutlanan paskalya yortusunda, bereketi temsil eden yumurta, üremeyi temsil eden tavşanlar tarafından getirilir. Pastane ve şekerci dükkanlarında çikolatadan yapılmış yumurtalarla çikolata tavşanlar birlikte sergilenir.

ÇAPKIN ERKEKLER

Tavşanların bereket sembolü haline gelmesi, BİR tesadüf değil. Çünkü onlar doğanın en aceleci yaratıkları. Bu alanda erkek tavşanların çok kötü bir şöhreti var. Cinsel birleşmeleri en fazla 10 saniye sürüyor ve dişilerine kesinlikle sadık kalmıyorlar. Bir dişiyle birleştikten hemen sonra, bir diğerine geçebiliyorlar. Dişilerin doğurganlığı da inanılmaz. Yılda dört kez yavruluyor ve her seferinde 2-5 yavru dünyaya getiriyorlar. Yavruların bakımı inanılmaz zor. Çok hassas oldukları için anne tavşan yavrularını uzun süre yumuşak ve sıcak koynunda tutuyor. Sansar, tilki ve insanlara av olmamaları için de geceleri besliyor.

KORKAK DEĞİLLER

Bu arada tavşanlarla ilgili çok yaygın bir yanlışı da derhal düzeltmek gerekiyor. ‘‘Korkak tavşan’’ söylemi büyük bir palavra. Yani tavşanlar, öyle gölgelerinden korkup hemen tabanları yağlamıyorlar. Çünkü onlar karşılarında bir düşman gördükleri zaman sakin bir şekilde bekliyorlar. Saldırıya uğramadıkları sürece de hiç korkmuyorlar. Ama kendilerine saldırılınca kısa sürede, korku ve stresin kamçıladığı hormonlarının yardımıyla arka ayaklarıyla iki metre kadar havaya zıplıyor, hemen akabinde 3 metre ileriye sıçrıyor ve saatte 80 km gibi rekor bir hızla uzaklaşıveriyorlar.

KURGU TAVŞANLAR

Tavşanlar, insanların dünyasında her zaman çok önemli bir yer tuttular. Albrecht Dürer gibi birçok ünlü ressam, onları tablolarında işledi. İngiliz yazar Lewis Carroll (1832-1898), ünlü ‘‘Alic harikalar Diyarı'nda’’ adlı eserinde tavşanları önemli kahramanlardan biri yaptı.

Günümüzde ise sinema ve çizgi roman dünyasında en önemli kurgu kahramanlar olmayı sürdürüyorlar. Başrolde oynayan ilk çizgi tavşan olan Bugs Bunny, 1940 yılında doğdu. İnanılmaz uyanık olan Bugs Bunny, tilkileri faka bastırmayı günümüzde de sürdürüyor. İnsanlarla başrol oynayan ilk tavşan ise Roger Rabbit oldu. Bugs Bunny kadar kurnaz olmayan Hollywood yıldızı Roger Rabbit, Disney'in 45 milyon dolarlık sinema filminde Bob Hoskins'le başrolü paylaştı ve bir de Oscar kazandı.

Hayvanlar aleminin en hızlı üreyen üyeleri olarak bilinen tavşanların ünü de aynı hızla yayılıyor. Hıristiyan aleminde paskalya bayramının da sembolü olan tavşanlar, edebiyattan şov dünyasına, sinemadan çizgi romana kadar, eski çağlardan beri her zaman insanların dünyasında özel bir yere sahip oldular.

Playboy'un tavşanları

Dünyanın en ünlü erkek dergisi ve kulübünün simgesi, bir tavşan. Bu sevimli canlıların üretkenliği, erkek dergisinin simgesinin seççilmesinde önemli bir etken. Playboy Kulübü'nde ise birbirinden güzel ve seksi kızlar, tavşan kılığında yıllardır hizmet veriyorlar.Yorumları Göster
Yorumları Gizle