Gündem Haberleri

  Tavşan ateşi hastalığı korkuttu

  A.A
  24.12.2009 - 11:53 | Son Güncelleme:

  Yozgat'ta Tularemi (Tavşan Ateşi) hastalığı şüphesiyle Devlet Hastanesi'nde 2 kişinin tedavi altına alındığı bildirildi.


  Yozgat Valisi Amir Çiçek, merkeze bağlı bir köyde rahatsızlanarak Yozgat Devlet Hastanesi'ne kaldırılan iki kişiden alınan kan numunelerinin, laboratuvar incelemesinde ilk sonucun pozitif çıktığını söyledi.

  Hastaların tedavilerinin ardından taburcu edildiklerini bildiren Vali Çiçek, “İki kişide hastalık şüphesinin görülmesi üzerine, köyde gerekli önlemler alındı, Ankara Refik Saydam Hıfzıssıhha Enstitüsü'nden talep edilen uzmanlar köye gelerek genel tarama yapıp, numuneler aldı, sonuçlar henüz netleşmedi” dedi.

  Tavşan Ateşi olarak bilinen hastalığının fare gibi hayvanlardan bulaştığını belirten Çiçek, Yozgat'ta son dönemde çok miktarda tarla faresi görüldüğünü, bu konuda tarım müdürlüğünün mücadele çalışması yaptığının altını çizdi.

  Vali Çiçek, “Şu an için salgın yok. İl Hıfzıssıhha Kurulu Meclisi toplantıya çağrılarak, toplum sağlığı açısından alınması gereken tedbirleri görüşüp, karara bağlayacak”dedi.

  “FARE SAYISI ARTTI”

  Son dönemde il genelinde sayıları artan tarla faresiyle mücadele çalışmalarının da devam ettiğini belirten Vali Çiçek, şöyle konuştu:

  “Valilik olarak, bir köyümüzde görülen şüphelilerle ilgili hastalığın kaynağını araştırırken, diğer taraftan da tarla farelerinin bölgemizde çoğalmasının nedenlerini araştırmaya yönelik bir çalışma gerçekleştireceğiz. Bu çalışmaların ortaya koyacağı sonuçlar üzerinden hareketle gerekli önlemleri alacağız. Ancak, halkımızın, özellikle çiftçilerimizin doğal dengenin korunması adına gerekeni yapmaları gerekir.”

  TULAREMİ HASTALIĞI

  Hayvanlardan insanlara bulaşan bir hastalık olan Tularemi, bildirimi zorunlu hastalıkları arasında bulunuyor. Hastalık birdenbire hızla yükselen ateş, şiddetli baş ağrısı, kırıklık, bulantı, kusma ve ishalle ortaya çıkıyor. Bu hastalık, fare, sıçan, sığır, kedi, köpek gibi hayvanların dışkılarının veya leşlerinin suya karışması sonucu insanlara bulaşıyor.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı