Gündem Haberleri

  Taviz Rumları çıldırttı

  Zeynel LÜLE - Ömer BİLGE / LEFKOŞA
  04.09.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Kıbrıs Rum yönetiminde 2013’teki başkanlık seçimlerinin favori adayı olan ana muhalefet partisi DİSİ lideri Nikos Anastasiadis’in, AB-Türkiye Karma Parlamento Komisyonu Başkanı Helen Flautre’a anlattığı çözüm formülü Hürriyet’te yayınlanınca ada karıştı. Anastasiadis, aşırı sağ tarafından taviz vermekle suçlanınca “Öyle bir röportaj vermedim” diyerek “seçim kurnazlığı” yaptı. Flautre, Hürriyet haberindeki unsurları teyit etti.

  DÖRT gün boyunca Adanın iki kesiminde temaslarda bulunan AB-Türkiye Karma Parlamento Komisyonu Başkanı Helene Flautre, izlenimlerini Hürriyet’e anlattı. AB Temsilcisi, Kıbrıs Rum Kesimi’nin içinde bulunduğu mali krizi gözönüne alarak adadaki sorunu çözme konusunda daha sağduyulu olacağı mesajını verdi ve “Adanın zenginliklerini paylaşma duygusu, Türkiye ile işbirliği çözümü kolaylaştırır” dedi.

  ‘Kararlı, özgür, pragmatik lider’

  Adadan ümitli ayrıldığını söyleyen Flautre, Güney Kıbrıs’ta Şubat ayında yapılacak olan seçimlerin ‘galibi’ olarak görülen ve tüm anketlerde “müstakbel lider” olarak gözüken Nikos Anastasiadis ile yaptığı görüşmeden son derece “memnun” kaldığını söyledi. Anastasiadis’in, Hürriyet’in 1 Eylül tarihinde yayınladığı haberde belirtildiği gibi “gevşek bir federasyona” sıcak baktığını, müzakerelerin garantör ülkeler ve AB gibi taraflarla genişletilmesinden yana olduğunu belirttiğini kaydeden Flautre, “Bende son derece kararlı, özgür, pragmatik, karar alabilme yeteneğine sahip ve diğer tarafa saygılı bir lider izlenimi bıraktı’ dedi.

  Stefanu: Bu görüşler reddedilmişti

  Anastasiadis-Flautre görüşmesine tanık olan Hürriyet, müstakbel Rum liderin kendi ülkesi açısından “taviz” niteliğindeki görüşlerini aktarmıştı. Rum kesiminde büyük yankı yaratan bu haberin ardından özellikle aşırı sağcı Rumların Anastasiadis’e tepkisi artınca, müstakbel lider hedef şaşırtarak “Ben Hürriyet’e röportaj vermedim, yazılanlar yalan” dedi. Ancak Rum hükümet sözcüsü Stefanos Stefanu, “Daha önce benzer görüşleri Ulusal Konsey’e de sunmuş, ret cevabı almıştı” ifadesini kullandı.

  Ortağını bile kızdırdı

  TÜRK ve Rumlar arasında gevşek federasyon isteyen, NATO üyeliğini savunan, Türkiye’nin muhtemel bir anlaşmada sadece Türk kesimi üzerinde garantörlüğünü öngören ve sorunun çözülmesi için Türkiye’nin de katılacağı çoklu müzakereleri destekleyen Anastasiadis, seçimlerde işbirliğine hazırlandığı aşırı milliyetçi DİKO’yu kızdırdı. Anastasiadis, DİKO’yu sakinleştirmek için seçimleri kazanması halinde “ortak görüşlerin” uygulanacağını söyledi. Eski Rum lider Tasos Papadopulos’un partisi DİKO, Türkiye’nin garantörlüğü, Türkiye ile işbirliği ve çoklu konferans gibi görüşleri kesin bir dille reddediyor.

  Flautre’un sözleri de Ankara lehine

  AB Temsilcisi Flautre, Hürriyet’e yaptığı değerlendirmede şunları söyledi:

  DOĞRUDAN TİCARET BAŞLAMALI: AB derhal KKTC’ye doğrudan ticareti başlatmalıdır. Adadaki tarafları birbirine yakılaştırıcı, güven artırmayı sağlayacak faaliyetleri gerçekleştirmelidir. Bu uygulama, Kuzey’i, Türkiye’den daha bağımsız hale getirecek ve çözümü kolaylaştırıcı bir ortak yaratacaktır.

  AP’YE İKİ KKTC’Lİ GÖZLEMCİ: Avrupa Parlamentosu, derhal iki KKTC milletvekiline ‘gözlemci statüsü’ vererek, AP toplantılarına katılma yetkisi tanımalıdır. AP her iki taraftaki ‘akil’ insanları bir araya getirmelidir.

  HRİSTOFYAS’I YADIRGADI: Flautre, en az 10 yıldan beri KKTC’de yaşayan Türklere “yurttaşlık” verilmesi gerektiğini de kaydetti.
  AB Temsilcisi, Güney Kıbrıs lideri Dimitris Hristofyas ile yaptığı görüşmede, onun “AB Dönem Başkanı” olarak değil, sadece Kıbrıs’ın lideri olarak tavır almasını “yadırgadığını” da söyledi ve “Ben AB içindeki ekonomik krizi soruyorum, o bana ‘Bakarız. Beni Kıbrıs’ın sorunu daha çok ilgilendiriyor’ diyor” ifadesini kullandı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı