GeriGündem Tavassutta bulundu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Tavassutta bulundu

Bayındırlık Bakanlığı'ndaki Vurgun iddianamesinde eski Bakan Koray Aydın'ın adı geçmezken, müşaviri Sadrettin Dinçer Emniyet ifadesinde Aydın'ı suçladı. Dinçer, eski Bakan Aydın'ın bazı müteahhitlere ihale verilmesi için tavassutta bulunduğunu iddia etti. Dinçer'in aynı iddiaları DGM ifadesinde de yinelediği öğrenildi.

TALİMAT VERİRDİ

Dinçer
tutuklanmadan önce poliste verdiği ifadesinde şöyle dedi: ‘‘İhaleler konusunda, zaman zaman Bakan Bey'e siyasi kişiler aracılığıyla gelen inşaat şirketi sahipleri oldu. Bakan Bey, zaman zaman kendisine yardımcı olunmasını isteyen şahıslara yardımcı oldu. Bu tür konuları Bakan Bey bana söyler ve ilgililerle irtibat kurarak ismini verdiği şahıslara yardımcı olmamı isterdi.’’

BEN İLETİRDİM

Dinçer
, Aydın'ın tavassutta bulunduğu şirketlerin adlarını vererek, ‘‘İhalelerde yardımcı olunması konusunda ilgilerle irtibat kurmam hakkında kendisinin (Aydın'ın) talimatı oldu. Ben de Müsteşar Yardımcısı Sedat Aban'a bu talimatını iletirdim. Aban da, konunun gereğini yapardı’’ dedi.

Sadrettin Dinçer ifadesine şöyle devam etti:

‘‘Ben bana söylendiğinde talimatı iletirim. Bakan bana söylemeden aşağıya talimat iletirse, benim haberim olmaz. Bakan, Müsteşar Yardımcısı Sedat Aban'la bazen birebir görüşürdü’’ dedi.

ABAN SİSTEMİ

Dinçer,
davetiye usuluyle verilen ihaleler için ise şunları şöyledi:

‘‘Davetiyeli ihalelerde, Bakan Bey'in onayı gerekir. Bu yüzden firmalar, siyasi kişiler aracılığıyla Bakan'a ulaşırlar, ihale konusunda kendilerine yardımcı olunmasını isterler. Bazen de Sedat Aban bu işlerle ilgili olarak Bakan'a gelir ve Bakan'la özel olarak görüşür. Yapı İşleri Genel Müdürlüğü'nde işin başında Aban vardır. Aşağıdaki şahıslarla hiyerarşik yapıyı Aban tespit eder. ‘Bu sistem Sedat Aban sistemidir.'Kendisi geniş bir çevreye sahiptir. Bütün kurumlarda tanıdıkları vardır.’’

BAHÇELİ İADEİ İTİBAR VERECEK

MHP Lideri Devlet Bahçeli, Aydın’ın adının iddianemede geçmediğini belirterek, ‘‘Sayın Bakan'a iadei itibar yapılacak. Salı gününden itibaren MHP'nin üçüncü Grup Başkanvekili olarak göreve başlayacak’’ demişti.


Torpil geçilen şirketler


Sadrettin Dinçer ifadesinde, Bayındırlık eski Bakanı Koray Aydın'ın, tavassutuyla ihale verilmesini istediği firmaların adlarını ve aldıkları ihaleleri ise şöyle sıraladı:

DABAK İNŞAAT Sakarya Merkez Hükümet Konağı İnşaatı ihalesini alan Dabak İnşaat'ın sahibi Danış Pakoğlu.

BAŞKURT HARFİYAT Sakarya Pamukova İlçe Jandarma Komutanlığı Binası inşaatını alan Başkurt Harfiyat Şirketi sahibi Abdullah Başkurt.

YSG YAPI İNŞAAT Yalova Çınarcık Esenköy İlçe Jandarma Komutanlığı binası inşaatı ihalesini alan SKG Yapı İnşaat sahibi Hızır Saral.

HASCAN İNŞAAT Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Sakarya İl Müdürlüğü Hizmet Binası inşaatı ihalesini alan, Hascan İnşaat şirketi sahibi Hasan Cansız.

FATİ-PETROL Diyarbakır Bismil Devlet Hastanesi İkmal İnşaatı ihalesini alan Fati- Petrol İnşaat Şirketi sahibi Ali Çakmaklı (MHP Şanlıurfa Milletvekili Muzaffer Çakmaklı'nın yakını).


Suçlayan, gölgesi gibiydi


Koray Aydın, Bayındırlık Bakanı olur olmaz, en yakın çalışma arkadaşı ve Müşavir olarak Sadrettin Dinçer'i yanına aldı. Koray Aydın, Bayındırlık Bakanlığı'nda, makam odasının tam karşısında Sadrettin Dinçer'e sekreterli makam odası verdi. Aydın, her gittiği yerde, basın toplantılarında, yurt içi ve yurtdışı gezilerde, TBMM'de Dinçer'i hep en yakınında taşıdı. Dinçer, Vurgun Operasyonu soruşturması nedeniyle tutuklanarak Ankara Merkez Kapalı Cezaevi'ne konuldu. Halen cezaevinde bulunuyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle