GeriGündem Tatvan’da 50 vagonluk 2 feribot yapılıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Tatvan’da 50 vagonluk 2 feribot yapılıyor

BİTLİS'in Tatvan İlçesi'nde, 50 vagon alabilme kapasiteli 2 yeni feribot yapılacak. Van Gölü Feribot İşletmesi Müdürü Kerem Şentürk, işletmede uzun yıllardır hizmet veren 4 feribotun artık ihtiyaca cevap veremediğini belirterek, bu nedenle iki feribot yapılmasına karar verildiğini söyledi.

Şentürk, “Bu feribotlarımızın sayesinde demiryolu yüklenici firmanın getirip çalıştıracağı 200 personel de istihdam noktasında, bölgede rahatlatma sağlayacak” dedi.

Van Gölü Feribot İşletme Müdürlüğü İskelesi'nde, yeni yapılacak olan 2 feribotla ilgili açıklama yapan Van Gölü Feribot İşletmesi Müdürü Kerem Şentürk, feribotların yapımına ihaleyi alan firmanın yer teslimi yapmasının ardından başlanılacağını ve feribotların yaklaşık 50 günde tamamlanacağını söyledi. Yapılacak feribotların ülkeye ve bölgeye büyük fayda sağlanacağını belirten Şentürk, şöyle konuştu:

“Yeni feribotların hizmete gitmesiyle birlikte yük sirkülasyonu da artacak. İran, Pakistan, Suriye, Irak ve Türk Cumhuriyetlerine de daha çok yük taşınması sağlanacak. Bunun yanında Şam Ekspresi yolcu taşımacılığı daha da hızlanacak. Daha önceki feribotlar 4 saate Van İskelesine ulaşırken, bu feribotlarımız 2.5 saatte Van’a ulaşacak. Bu feribotlarımızın sayesinde 200 personele de istihdam sağlanmış olacak. 50 vagonluk feribotlar bu yıl içinde teslim edilmesi bekleniyor. Ayrıca turizme yönelik, Bitlis’in Ahlat ilçesinden ve Van’ın Edremit ilçesine kadar göl üzerinde hizmet verecek bir gezi teknesinin alınması için, Genel Müdürlüğümüzün ve İstanbul Denizcilik Müsteşarlığının bir çalışması var. Gezi teknesinin alınması bölge turizm açısından büyük önem arzedecek.”

Yorumları Göster
Yorumları Gizle