GeriGündem Tatlandırıcılar kilo aldırabilir
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Tatlandırıcılar kilo aldırabilir

Tatlandırıcılar kilo aldırabilir
refid:8727941 ilişkili resim dosyası

Birçok kişinin kilo vermek için kullandığı yapay tatlandırıcıların kilo aldırabileceği bildirildi.

Araştırmacılar, insan vücudunun kalorisiz yapay tatlandırıcılarla gerçek  şekeri ayırt edemediğini, bu tatlandırıcıların da tıpkı şeker gibi, glikozun  emildiği bağırsaklardaki sensörleri harekete geçirerek şekerle aynı etkiyi  gösterdiği bildirildi. Bu nedenle rejim yapan bir kişinin kilo kaybetmediği gibi zaman içinde  kilo bile alabileceği belirtildi.

/images/100/0x0/55eaa5e3f018fbb8f88dbd09


Daily Mail gazetesinin haberine göre, Liverpool Üniversitesi profesörü  Soraya Shirazi-Beechey, ince bağırsaklardaki sindirim süreci üzerinde yaptığı  incelemede, şekeri tanıyarak bağırsaktan kana geçmesini sağlayan hormonları  salgılayan hücreleri tespit etti.

Araştırmada, bu hücrelerin yapay tatlandırıcılarla karşılaştığında da  aynı hormonları salgıladığı anlaşıldı.

Shirazi-Beechey, "Yapay tatlandırıcılar da glikoz sensörünü harekete  geçiriyor ve bağırsağın daha fazla şeker emme kapasitesini artırıyor. Zayıf  kalmak için diyet kola içersiniz ancak, yapay tatlandırıcılar bu sensörü harekete  geçirebildiği için daha fazla şeker almış olursunuz" dedi.

Prof. Shirazi-Beechey, "Yapay tatlandırıcıların kilo kaybetmek  isteyenlerin işine yarayacağını düşünmüyorum. Benim tavsiyem doğal gıdalar  alsınlar, ancak bunları az miktarda tüketsinler" dedi.

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle