GeriGündem "Tatile çıkmak için acele etmeyin"
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

"Tatile çıkmak için acele etmeyin"

Yarı yıl tatilinin 22 Ocak'ta başlaması nedeniyle öğretmen ve velilere uyarıda bulunan TŞOF Başkanı Apaydın, "İlköğretim ve ortaöğretim okullarındaki 15 milyon öğrenci ve 652 bin öğretmenin yarıyıl tatiline girmesiyle trafikte beklenenin üzerinde yoğunluk yaşanacaktır. Seyahat edecek vatandaşlarımız öncelikle toplu taşıma araçlarını tercih etmeli. Bakımı yapılmamış ve hava şartlarına uygun olmayan araçlarla trafiğe çıkılmamalı" dedi.

Yarı yıl tatilinin 22 Ocak'ta başlaması nedeniyle öğretmen ve velilere uyarıda bulunan Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu(TŞOF) Başkanı Fevzi Apaydın, "İlköğretim ve ortaöğretim okullarındaki 15 milyon öğrenci ve 652 bin öğretmenin yarıyıl tatiline girmesiyle trafikte beklenenin üzerinde yoğunluk yaşanacaktır. Bu yoğunluk nedeniyle tatile çıkacak öğrenci, öğretmen ve velilerimizin acele etmemeleri çok önemlidir. Seyahat edecek vatandaşlarımız öncelikle toplu taşıma araçlarını tercih etmeli. Bakımı yapılmamış ve hava şartlarına uygun olmayan araçlarla trafiğe çıkılmamalı" dedi.

TŞOF Başkanı Fevzi Apaydın yaptığı açaklamada, her tatil döneminde yaşanan yoğunluk nedeniyle trafik kazalarında artışlar olduğunu belirterek, 2009 yılının ilk 11 ayında meydana gelen trafik kazalarında 3 bin 979 kişinin hayatını kaybettiğini ve 186 bin 816 kişinin de yaralandığını söyledi. Apaydın açıklamasını şöyle sürdürdü:

"Böyle bir vahim tablo karşısında herkesin trafikte dikkatli olması gerekmektedir. Eğitim ve öğretimin ilk yarısını tamamlayıp, sevdiklerimizle beraber geçireceğimiz 15 günlük tatilimizi kötü anılarla kapamayalım. Heyecan duyduğumuz böyle günlerde çocuklarıyla birlikte tatile çıkacak olan sürücüler, yola çıkmadan önce mutlaka kış şartlarına göre araç bakımınızı yaptırın. Çocuklarımızı arka koltukta oturtarak, emniyet kemerini takmayı unutmayın."

"Bir an önce tatile çıkayım, şu stresli ortamdan kurtulayım" diye düşünen sürücüler bulunduğuna dikkat çeken Apaydın, aşırı sürat ve hatalı sollama yapmamaları yönünde uyardı.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle