Gündem Haberleri

  Tatile çıkarken hırsızlara dikkat!

  Hürriyet Haber
  08.07.2001 - 14:52 | Son Güncelleme:

  Polis, tatilcilerin hırsızlık, yankesicilik, dolandırıcılık gibi olaylara karşı dikkatini çekmek üzere broşürler hazırlattı. Bu olayların önlenmesine yönelik tavsiyelerin yer aldığı broşürlerden turistler için de hazırlattırıldığı bildirildi.


  Marmaris İlçe Emniyet Müdürlüğü'nün hazırlattığı ''Polis-halk elele'' başlığını taşıyan broşürde, Marmaris'te yaşayan ve buraya tatil amacıyla gelen vatandaşlara ''Yardımlarınız polisi başarıya, sizleri huzura kavuşturacaktır'' ifadesine yer veriliyor.  Tatil amacıyla ilçeye gelen vatandaşlara, esnafa ve burada yaşayanlara dağıtılan broşürlerde, hırsızlık olaylarına karşı şu tavsiyelerde bulunuluyor:


  Evden çıkarken kapınızı kilitlediğinizden emin olunuz.
  Kapınıza zincir taktırınız.
  Yabancılarla zinciri takmadan kapıyı açıp konuşmayınız.
  Kapıya kontrol gözü taktırmayı unutmayınız. Evden çıkarken pencerelerinizin kapalı olup olmadığına bakınız.
  İçeride ayrı bir kilit bulundurunuz.
  Evde yokken perdelerinizin kapalı kalmasını temin ediniz.
  Her yeni eve taşındığınızda kapı kilitlerini mutlaka değiştirin.
  Yabancılara, güvenmediklerinize anahtarınızı vermeyiniz.
  Anahtarınızın üzerine adınızı ve adresinizi yazmayınız.
  Anahtarınızı kapı yakınlarında gizlemeyiniz.
  Değerli eşyalarınızı evde bulundurmayınız.
  Banka kasası kullanınız.
  Bahçeniz varsa bakımlı olması, evde birilerinin bulunduğunu gösterir ve hırsızları uzak tutar.


  DOLANDIRICININ SERMAYESİ DİLİDİR


  İşyeri hırsızlık olaylarına karşı da tavsiyelerin yer aldığı broşürde, esnafların vitrinlerinde kullanacakları kepenklerin dar aralıklı, demir ve geometrik motifli olmasının daha güvenli olacağı belirtiliyor.  Broşürde, özellikle kalabalık yerlerde, dolmuş ve otobüs duraklarında halka açık yerlerde yankesicilere karşı dikkatli olunmasıistenerek, ''Yolda yürürken tantana çıkarıp kavga yapıyor süsü verereküzerinize sarılan ve yardım isteyen şahıslara inanmayın. Size sürtünenveya sıkıştıran olduğu zaman çantanızı ve ceplerinizi kontrol edin'' ifadelerine yer veriliyor.
    
  ''Dolandırıcının sermayesi dilidir'' denilen broşürde, kendilerini doktor ya da hastane görevlisi olarak tanıtıp ücretsiz tedavi hizmeti vereceğini söyleyen kişilere karşı dikkatli olunması isteniyor. Polis broşüründe, özellikle emeklilerin bankalardan maaşlarını çektikleri zaman kendilerini banka görevlisi olarak tanıtanlara karşı da tedbirliolmaları isteniyor. Emniyet yetkilileri, aynı broşürlerden turistler için de bastırılacağını kaydettiler.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı