Gündem Haberleri

  Tatilcilerin küresel ısınma hassasiyeti artıyor

  Hürriyet Haber
  23.07.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Küresel iklim değişimiyle ilgili ürpertici verilerin birbiri ardına açıklanması tatil alışkanlıklarını da etkiledi. Araştırma kuruluşu Synovate’in BBC World için altı kıtada yaptığı araştırma, her üç tatilciden birinin gezi programlarını çevreyi koruyacak şekilde planladığını gösteriyor.

  Synovate araştırmasını 21 ayrı popüler turistik merkezde gerçekleştirdi. 14 bin 220 tatilciyle görüşüldü. Ankete katılanların yüzde 28’i daha küçük otomobil alıp, tatil planlarını çevre sorunlarını dikkate alarak yaptığını söyledi.

  DOSTLARINI UYARIYORLAR

  Araştırmaya göre, iklim değişimi konusuna duyarlı kişiler arkadaşlarını bu konuda uyarıyor ve tatil programlarını çevreci bakış açısıyla hazırlamaları konusunda teşvik ediyor. Almanların büyük kısmı küresel ısınmadan otomobil ve uçak kullanımındaki artışı sorumlu tutuyor. Gelişmeyi "İlahi güçler"e bağlayanların oranı sadece yüzde 1.4.

  Synovate uzmanlarından Steve Garton, tatilcilerde ortaya çıkan yeni eğilimin turizm sektörünü de etkileyeceğini söylüyor. "Gelişmeler, turizm sektörü çalışanlarının çevre konusunda daha kapsamlı eğitimden geçirilmesi zorunluluğunu ortaya çıkardı" diyor.

  Kyoto Protokolü’nü imzalayan ülkelerden ankete katılanlar hükümetlerinin bu tutumunu desteklediğini belirtti. Protokole katılmayan Avustralya ve ABD’lilerin yüzde 57’si iklimsel değişiklikler karşısında çok endişeli olduklarını belirtti.

  RUSLAR ISINMADAN HOŞNUT

  Araştırma Asyalılar’ın küresel iklim değişikliği konusunda daha az bilgi sahibi olduklarını ortaya çıkardı. Soruları yanıtlayanların yüzde 41’i iklim değişiminin bugünkü boyutlara ulaşmasındaki tek sorumlunun ABD olduğunu söyledi. Hintlilerin yüzde 40’ı ülkelerinin bu işte hiç suçu olmadığını belirtti.

  Amerikalıların üçte ikisinin ise küresel ısınmanın insan faktörüne bağlı olmadığına inandığı, endişe etmediği ortaya çıktı. Polonya ve Rusya’da yaşayıp anketi yanıtlayanların yüzde 1.2’si küresel ısınmanın sonuçlarından memnun olduklarını dile getirdi.

  Buna karşın İngiltere, Japonya ve Danimarka gibi ada ülke veya kıyılarda yaşayanlar gelişmeleri endişeyle izlediğini belirtti. Oluşacak sellerden korktuğunu söyledi. Japonlar ise yakın gelecekte meteorolojik koşullarda ani değişimin artmasından duyduğu endişeyi vurguladı.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı