Gündem Haberleri

  'Tatil öne çekilmeyecek'

  ANKA
  15.12.2009 - 14:07 | Son Güncelleme:

  Pandemi Bilim Kurulu üyesi domuz gribi salgınına karşı yarıyıl tatilinin erkene çekilmesinin söz konusu olmadığını belirtti.

  Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları uzman doktoru ve Pandemi Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, domuz gribi salgınına karşı yarıyıl tatilinin erkene çekilmesinin söz konusu olmadığını belirterek, Bilim Kurulu’nda bu konunun konuşulmadığını söyledi.

  Prof. Dr. Ceyhan, ANKA’ya yaptığı açıklamada, yarıyıl tatilinin öne alınmasının bir yararının olmayacağını belirterek, “Salgının bir an önce bitmesi için okulların kapatılması, tatilin öne çekilmesi değil, daha çok çocuğun aşılanması yararlı olacaktır” dedi.

  Prof. Dr. Ceyhan, domuz gribi salgınının ne zaman biteceği yönünde bir öngörüleri bulunmadığını belirterek, şöyle dedi:

  “Salgının Şubat, Mart ayında ya da Nisan ayı dahil biteceğine dair bir öngörümüz yok, bunu da tahmin etmek mümkün değil. Okulları ya kapatıp salgın bitene kadar aylarca kapalı tutacaksınız ya da kapatmayıp çocukları aşılayacaksınız. Dolayısıyla okulların kapatılması çocukları korumayacağı gibi salgının daha uzun sürmesine de neden olabilir. Salgının bir an önce bitmesi için okulların kapatılması değil daha çok çocuğun aşılanması yararlı olacaktır. Salgın, okulları kapatıp açtığınızda daha hızlı yayılabilir, soğuk havanın etkisiyle daha hızlı yayılabilir. Okulları açtığınız zaman çocukların önemli bir kısmının bağışık hale gelmiş olması gerekir, bunun da tek yolu çocukların aşılanmasıdır.”

  MEB YETKİLİLERİ YARIYIL TATİLİNİN ÖNE ÇEKİLMESİ SÖZ KONUSU DEĞİL

  Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri de, yarıyıl tatilinin öne çekilmesinin söz konusu olmadığını belirterek, “Bu konuda Bilim Kurulu’nun aldığı bir karar yok” dedi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı