GeriGündem Tatil dönüşünde sürücülere "Konya" uyarısı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Tatil dönüşünde sürücülere "Konya" uyarısı

Tatilcilere, dönüş yolunda Konya ve çevresinde trafik kazalarına karşı dikkatli olmaları uyarısında bulunuldu.

Güneyi kuzeye, doğuyu batıya bağlayan işlek bir geçiş noktası olan Konya'nın, geniş coğrafyasıyla uzun yolculuklarda sürücülerin yorgunluğunun en süt seviyeye çıktığı güzergahta bulunduğunu belirten Konya Emniyet Müdürlüğü yetkilileri, yaz sonlarına yaklaşıldığı bugünlerde tatil dönüşü yolculuklarının arttığını söyledi.

Özellikle uzun yolculuklara çıkacak sürücülerin dikkatli olmaları gerektiği uyarısında bulunan yetkililer, sürücülerin uzun süre dinlenmeden yaptığı yolculukların kötü sonuçlar doğurabileceğini söyledi.

Emniyet yetkilileri, tatil yolculuklarında sürücüleri, güneyi kuzeye, doğuyu batıya bağlayan işlek bir geçiş noktası olan Konya'dan geçerken daha dikkatli olmaları gerektiğini belirterek, şunları kaydetti:

“Konya Türkiye'nin coğrafi açıdan en büyük ili konumunda. Çok geniş bir coğrafyaya sahip. Konya'nın bir ucundan diğer ucuna ulaşmak bile saatler alıyor. Batı-doğu ya da güney-kuzey yol güzergahı arasında fazla dinlenmeden yolculuk yapanlar, Konya'ya ulaştıklarında aşırı yorgun oluyorlar. Tam bir buluşma noktası olan Konya, sürücülerin yemek için mola verdiği kentlerin başında geliyor.”

Sürücülerin Konya'da yaptığı en büyük hatanın yemeğin ardından hemen yola çıkmaları olduğunu vurgulayan yetkililer, “yemekten sonra uzun süre istirahat edilmelidir. Eve birkaç saat geç kalmak çok önemli değildir” açıklamasında bulundular.

REFLEKS ZAYIFLIYOR

Ayrıca Konya'nın düz yollara sahip olmasının da yorgun sürücülerin uykusunu getirdiğini belirten yetkililer, şöyle devam etti:

“Ağır yemek, düz yollar ve aşırı yorgunluk, refleksleri zayıflatıyor, dikkat kaybına yol açıyor. Bu noktada sürücülerin hata yapma olasılığı birkaç katına çıkıyor. Konya, tüm bu risklerin aynı anda yaşandığı nadir kentler arasında yer alıyor. Sürücüler, en azından Konya levhasını gördükten sonra yorulduklarını, dinlenmek zorunda olduklarını ve her an bir trafik kazasına karışabileceklerini akıllarına getirsinler.

Konya, sürücülerde önemli bir uyarı olarak yer almalıdır. Konya'yı çevre illere bağlayan karayollarında meydana gelen kazaların önemli bölümü yorgunluk yüzünden ortaya çıkan dikkat kaybından kaynaklanıyor.”

Yetkililer, sürücülerin dinlenmesi için bölge trafik istasyonlarının kullanılabileceğini belirterek “Ayrıca, sürücüler uzun yolculuklarda 100 kilometrede bir araçtan inip 5-10 dakika ayaklarını, kollarını ve gözlerini dinlendirmelidir. Ağır yiyeceklerden kaçınmalı, uyuma isteği geldiğinde araç bir yere park edilip istirahat edilmelidir” diye konuştu.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle