Gündem Haberleri

  Tatbikatlar askeri gerekçelerle iptal edildi

  Erdem SÜREK/ÇANAKKALE, (DHA)
  26.05.2011 - 17:47 | Son Güncelleme:

  Türk Silahlı Kuvetleri’nin takvimindeki en büyük ve en kapsamlı iki tatbikatı ’Denizkurdu’ ile ’Efes’in iptal edilmesi sonrası merak edilen konu gerekçelerdi. Başbakan Erdoğan bu konuda ilk kez konuştu ve “Her şeyin gerekçesi açıklanır mı? Silahlı Kuvvetler ne diyorsu ona bakın” dedi. Aynı dakikalarda Genelkurmay’dan da ‘askeri nedenler' açıklaması geldi.

  Ankara'yı karıştıran iddia

  ‘Denizkurdu’ ile ’Efes’in iptal edilmesi sonrası tatbikata katılan savaş gemilerinin dönüşü nedeniyle dün saat 22.00 sıralarında Çanakkale Boğazı’nda yaşanan yoğunluk, sabahın ilk ışıklarıyla da devam etti. Savaş ve mayın tarama gemilerinin yanı sıra, denizaltılar da 36 mil uzunluğundaki boğazdan geçiş yaptı. Burak Reis Denizaltısı, Salih Reis ve Yavuz Firkateynleri ile Zıpkın ve Avcıbot-31 gemileri geçiş yapan donanma unsurları oldu. Gün boyunca tam donanımlı savaş gemilerinin, tatbikatların iptal olması nedeniyle üslerine dönmek için boğazdan geçişlerinin süreceği belirtildi.

  "TSK NE DİYORSA ONA BAKIN"

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Aksaray’da partisi tarafından düzenlenen mitingin ardından Valilik ziyareti girişinde Ege’de iptal edilen tatbikatla ilgili soru üzerine, ”Aynen açıklandığı gibi başka hiçbir şey yok. İddialar üzerine durmayın Silahlı Kuvvetler ne diyorsa ona bakın” dedi.

  Gerekçesinin açıklanmadığı yönündeki soru üzerine ise Erdoğan, “Her şeyin gerekçesi açıklanır mı? Dün açıkladığımdan çok farklı bir şey yok” diye konuştu.

  ASKERİ GEREKÇELERLE İPTAL EDİLDİ

  Aynı dakikalarda, Genelkurmay İletişim Daire Başkanı Tuğgeneral Tayyar Süngü, Denizkurdu-2011 ve Efes-2011 Müşterek Fiili Atışlı Tatbikatlarının, sadece askeri gerekçelerle iptal edildiğini bildirdi.

  Tuğgeneral Süngü, Azerbaycan Milli Gün Resepsiyonu'nda basın mensuplarının sorusu üzerine, tatbikatların sadece askeri gerekçelerle iptal edildiğini, başka bir neden bulunmadığını söyledi.

   

   

   

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı