GeriGündem Tatbikatın hedefi düzenli ordu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  7
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Tatbikatın hedefi düzenli ordu

Tatbikatın hedefi düzenli ordu
refid:14563033 ilişkili resim dosyası

Konya’da halen devam etmekte olan Anadolu Kartalı Tatbikatı’nda hedefler değişti.

Daha önceki tatbikatlarda Irak’ın kuzeyinde yapılacak sınır ötesi operasyon senaryoları ele alınırken bu yıl düzenli ordusu bulunan kuvvetlerle yaşanacak çatışmalar da senaryoya girdi. Bazı silahlar Yunanistan’ın da elinde bulunan hava savunma sistemlerini etkisiz hale getirecekler arasından seçilince Yunanistan’a karşı savunma imkanlarının denendiği kuşkusu doğdu. Karadan havaya savunma sistemleri ve Deniz Kuvvetleri’ne ait fırkateynler tatbikatta ilk defa yer aldı. 2008 yılından bu yana Anadolu Kartalı Eğitimleri’ne katılmayan İsrail’in Ekim 2010’daki eğitime katılmak için başvuru yaptığı ancak henüz bir cevap verilmediği bildirldi. Tatbikat hakkında verilen bilgilere göre üzerinde ASELSAN gözlem podu ASELFLİR300-T bulunan İsrail yapımı insansız hava aracı (İHA) Heron da görev yaptı. Gözcü adını aldığı öğrenilen İHA’lar nisan ayı başında envantere katıldıktan sonra ilk defe görev yapmış oldu.
Hava Kuvvetleri Komutanı Org. Hasan Aksay, tatbikat öncesi açıklamasında 10 ton bomba atıldığını belirtip “Bütün Hava Kuvvetleri bir seferde bin 100 ton, gece harekatında ise 700 ton bomba atabilecek kapasitededir. Böylesine bir güç, caydırıcılığı sağlayan en önemli kabiliyettir” dedi.

Hava pilot Orgeneral Başbuğ

Tatbikatın hedefi düzenli ordu

GENELKURMAY Başkanlığı, tatbikat nedeniyle 3. Ana Jet Üs Komutanlığı’na basın turu düzenledi. Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri komutanlarının yanı sıra Jandarma Genel Komutanı ve Özel Kuvvetler Komutanları da Orgeneral Başbuğ’a eşlik etti. Orgeneral Başbuğ havacı üniforması giydiği görüldü.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle