Gündem Haberleri

  Taşınma sorunu çözümlensin

  Hürriyet Haber
  15.10.2005 - 19:06 | Son Güncelleme:

  Uşak Valisi Kayhan Kavas, dericilerin Karma Organize Sanayi Bölgesi'ne taşınması ile ilgili belirsizliklerin bir an önce giderilmesini istedi.

  Uşak Deri Sanayicileri Derneği'nce Şelale Kafe'de düzenlenen iftar yemeğinde sektörde yaşanan sıkıntılar ve çözüm yolları tartışıldı. Vali Kayhan Kavas, toplantıda yaptığı konuşmada, dericilerin taşınma konusunun sürekli ertelendiğini göreve geldiği günden beri gözlemlediğini belirtti.

  Vali Kayhan Kavas, sorunun çözümlenmesi gerektiğini belirterek, şöyle konuştu:

  “En büyük sıkıntımız sorunu doğru teşhis edemiyoruz. Sorunlar sürekli olarak bir sonraki döneme erteleniyor. Çözüm için çaba harcamıyoruz ve sadece günü kurtarmayı hedefliyoruz. Zigciler ve Çanlı bölgelerinde yapılan deşarj çalışmaları geçicidir. Buradaki tabakhanelerin hiçbirisinin ruhsatı ve yasal bir dayanağı yok. Salı günü bu sorunu çözmek için Sanayi ve Ticaret Bakanı ile görüşeceğiz. Bu taşınma konusu mutlaka çözülmek sorundadır.”
  Ortaya çıkan belirsizliğin bölgeye yatırım yapacak işadamlarını da etkilediğine dikkati çeken Kavas, “Burada bir problem ve sıkıntı bulunduğunu düşünüp yatırımdan vazgeçiyorlar. İlimize gelen yatırımcıları böyle kaçırmamaya hakkımız yok” dedi.

  AB ile müzakerelere başlanılan bu günlerde çevre ve kirlilik oluşturan bu tür sorunların mutlaka çözümlenmesi gerektiğini kaydeden Kavas, bu tür çevre sorunlarının AB'ye uyum konusunda da engel oluşturduğuna işaret etti.
  Toplantıda konuşan Uşak Belediye Başkanı Mesut Apaydın ise, Zigciler ve Çanlı'da yapılması planlanan deşarj hattının sadece ”zaman kazanmak için yapılan bir iş” olduğunu savunarak, derici esnafının çevreyi kirletmekten vazgeçip OSB'ye bir an önce taşınması gerektiğini, tabakhane bölgesinde kentsel dönüşüm projesi hazırlayacaklarını söyledi.

  450 YILLIK SEKTÖR

  Uşak Deri Sanayicileri Derneği Başkanı Ahmet Günal, konuşmasında Uşak dericiliğinin 450 yıla aşkın bir tarihi bulunduğunu belirterek, şöyle konuştu:

  “Son 3 yıla kadar 350 adet deri sanayicisi ve 320 imalathane ve fabrika vardı. Deri ihracatçısı, deri kimyasal madde satıcısı, deri makineleri üreten firmalarla birlikte sektörde toplam 550 işletmeci bulunuyordu. Şu anda Asya Avrupa krizi, Rusya'daki rublenin dolar karşısında yüzde 400 değer kaybetmesi, son yıllardaki turizm alanında yaşanan gerileme, pazar kayıpları ve sosyal sorunlar nedeniyle, çalışan 80 adet deri fabrikası kalmıştır. Son 3 yıl öncesine kadar yaklaşık 18 bin kişinin çalıştığı sektörde, şu anda sadece 4 bin kişi istihdam edilmektedir.”

  Ahmet Günal, taşınma konusunda ciddi sorunlar bulunduğunu ve bu konuda yardım beklediklerini söyleyerek, OSB'de 16 firmanın üretimde olduğunu, 20 adet firmanın inşaatının tamamlandığını, 11 tane de inşaat aşamasında bulunan firma bulunduğunu kaydetti. Günal, “OSB'de toplam 47 adet derici esnafı var ve 30 firmamız da inşaata başlayacak şekilde beklemektedir. Ancak 2006 yılı başında OSB yönetim kurulu, bina yapmayan firmaların arsalarını geri alacağı için bu 30 firma da hata yapmaktadır” dedi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı