Gündem Haberleri

  ‘Taşın altında eğitim olur mu?"

  Behçet DALMAZ/HAKKARİ, (DHA)
  04.05.2010 - 12:35 | Son Güncelleme:

  HAKKARİ Valisi Muammer Türker, kentin, Yükseköğretime Geçiş Sınavı'nda (YGS) sonuncu olmasıyla ilgili yaptığı değerlendirmede, yaşanan toplumsal olayların Hakkari’nin ekonomisine, sosyal hayatına ve geleceğine çok büyük zararlar verdiğini söyledi.

  Vali Türker, “Yani taş atılan bir yerde, taşın altında eğitim olur mu? Aynı şeyi tersten de söyleyeyim. Gaz kokusundan da eğitim olmaz. Şu an her ikisi de biz de fazlasıyla var” dedi.

  Gazeteciler Cemiyeti'nin, 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü nedeniyle öğretmen evinde düzenlediği yemeğe Hakkari Valisi Muammer Türker, Durankaya Beldesi Belediye Başkanı Resul Kaya, Milli Eğitim Müdürü Ömer Bulut, TSO Başkanı Ahmet Şen, Hakkari Gazeteciler Cemiyeti (HGC) Yönetim Kurulu Başkanı Engin Önal, il ve ilçelerde çalışan ulusal ve yerel gazetelerde çalışan yaklaşık 40 gazeteci katıldı. Yemekte konuşan HGC Başkanı Önal, yerel gazetelerin sorunlarına değindi. Hakkari Valisi Muammer Türker de konuşmasında kentin içinde bulunduğu sorunları ele aldı. Vali Türker, Hakkari'nin bu yılki YGS'de sonuncu gelmesi ile ilgili yaptığı açıklamada, bu başarısızlığının altında toplumsal olayların etkisi olduğunu söyledi. Vali Türker, “Yani taş atılan bir yerde, taşın altında eğitim olur mu? Aynı şeyi tersten de söyleyeyim. Gaz kokusundan da eğitim olmaz. Şu an her ikisi de biz de fazlasıyla var” dedi. Vali Muammer
  Türker, şunları söyledi:

  “Buradaki dershaneler 1.5 ay geriden takip ediyor. Çocuk dershaneye gidecek, birileri buna engel oluyor. Yani kepenk kapanıyor. Dershane de kapalı oluyor. Eğitim öğretim yapılan bir yerde öğretmen, öğrencisi tarafından darp ediliyor. Siz böyle bir durumda bu öğretmenleri ne kadar tutabilirsiniz. Çocuklarımız için dışarıdan psikologlar getiriyoruz, öğrencilere yardımcı olması anlamında. Onları yapmaya çalışırken, bir grup da geliyor orada propaganda yapıyor. İnsanlar olağanüstü şartları yaşaya yaşaya artık bazı şeyler ideolojiksel olmuş. Öğrencinin meselesi derslerine çalışmak. Profesör, doktorları getiriyoruz buralara. O toplantıları sabote eden insanlar çıkıyor. Bu acı bir durum. Düğünlerde bile ideolojik marşlar söyleniyor.”

  ‘ÖĞRENCİLER, ÖĞRETMENLERİ TAŞLIYOR’

  Eğitimin sadece öğretmenle sağlanamayacağını söyleyen Vali Türker, öğretmenlerin birçoğunun ilde yaşanan olaylardan dolayı huzursuz olup, endişe yaşadığını ve bu yüzden doğru dürüst hizmet veremediğini belirtti. Eğitimdeki başarısızlığı sadece öğretmene bırakmanın doğru olmayacağını anlatan Vali Muammer Türker, “Okullarda görev yapan öğretmenlerimiz kendi öğrencileri tarafından taşlanıyor. Eğitim diğer sorunlarla alakalı bir sorundur. Olayın ekonomik boyutu var. Geçmişten kaynaklanan boyutu var. Sosyal boyutu var. Hakkari'de biz altyapı ile ilgili sorunlar yaşıyorsak, suyumuz, kanalizasyonumuz, yolumuz doğru dürüst çalışmıyorsa, sağlıkla ilgili sorunlarımız varsa, bu doğrudan eğitimi ilgilendiriyor” diye konuştu. Batıdan gelen bir devlet memuru için kentteki ortamın cazip olmadığını belirten Vali Türker, “Yani kendi kendimizi kandırmaya gerek yok. Öğretmen kurada Hakkari çıktığı zaman bir kere feryat ve figana başlıyor. Bu çok boyutlu bir konu. Yani ulaşımı zor, ondan sonra coğrafyası çetin. Sosyal imkanları yok. Yani bunun gibi dünya kadar sorun var. Üstüne bir de bu olaylar var” dedi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı