Gündem Haberleri

  Taşeron sınavı için konular neler olacak? Taşeron sınavında neler sorulacak?

  Hürriyet Haber
  14.01.2018 - 16:05 | Son Güncelleme:

  Taşeron sınavı, başvuruların tamamlanmasının ardından araştırılan konular arasında yer almaya devam ediyor. Türkiye genelinde birçok kurumda çalışan yüz binlerce işçinin başvurusunu tamamlamasının ardından, vatandaşların beklentisi kesin listenin yayımlanması ve taşeron sınavının gerçekleştirilmesi tarafına kaydı. Peki, taşeron sınavı nasıl olacak? Taşeron sınavının konuları neler olacak? İşte, merak edilen konular hakkında detaylı bilgiler

  Taşeron işçilerin kadro başvurularının tamamlanmasının ardından gözler kesin liste ve sınavlara çevrildi. Türkiye genelinde 800 bin civarındaki taşeron işçinin kadro başvurusunu alan kamu kurumları, bir sonraki aşamada sınav gerçekleştirecek. Peki, taşeron sınavı nasıl yapılacak? Kadro adaylarına sınavda hangi sorular yöneltilecek? İşte, merak edilen konunun detayları

  EN AZ 50 PUAN ŞART

  Kadroya geçişin önemli aşamalarından olan yazılı sınav, sınav kurulu tarafından 100 puan üzerinden değerlendirilecek, en az 50 puan alanlar başarılı sayılacak ve en geç 2 Nisan'a kadar kadroya geçirilecek. Düzenlemenin kapsadığı taşeron işçilerin, yarın mesai bitimine kadar çalıştıkları işyerlerinin ilgili birimlerine başvuru formu ve dilekçeyle müracaat etmesi gerekecek. Şartları karşılamalarına rağmen söz konusu süre içerisinde başvurmayanların kadroya geçiş hakları yanacak.

  SINAVLAR 3-22 MART'TA

  İtirazların incelenmesi ve kesin listenin ilanının 24 Şubat- 2 Mart, sınavın yapılmasının 3-22 Mart, sınav kuruluna itirazın 23-26 Mart, itiraz incelemesi ve kesin listenin ilanının ise 27-31 Mart tarihlerinde yapılması yönündeki tavsiye niteliğindeki takvim işletilecek. Tüm bu aşamaların ardından, hak sahipleri 2 Nisan'a kadar topluca işçi kadrolarına geçirilecek. Taşeron işçilerin kurumlarda kadroya geçiş süreçlerini yürütecek tespit komisyonu en az üç kişiden oluşacak, iki yedek üyesi olacak.

  SINAVLAR EĞİTİM NİTELİĞİNE GÖRE YAPILACAK

  Kadroya geçişler öncesi yapılacak sınavlar ise, yalnızca yazılı, yalnızca sözlü, yalnızca uygulamalı olabileceği gibi yazılı ve sözlü, sözlü ve uygulamalı olarak da yapılabilecek. Sınavla ilgili süreçleri yürütmek için sınav komisyonları kurulacak. Sınavda başarılı sayılmak için en az elli puan almak şart olacak. Sınavlar çalışanların eğitim durumuna göre sözlü olarak da yapılabilecek.

  KARAR OY ÇOKLUĞUYLA

  Komisyon, üye tam sayısıyla toplanacak ve oy çokluğu ile karar alacak. Sınavlarda sorulacak sorular, çalışanların iştigal ettikleri görevlerle ilgili konularda, yürütmekle yükümlü oldukları vazifelerdeki yetkinliklerini ölçmeye yönelik ve eğitim düzeylerine uygun bir şekilde sınav kurulunca hazırlanacak. Yapılacak sınavların yeri, günü ve saatine ilişkin bilgiler ilgili idarenin internet sayfasında ilan edilecek. Kadroya geçişin önemli aşamalarından olan yazılı sınav, sınav kurulu tarafından 100 puan üzerinden değerlendirilip, tutanağa geçirilecek. Sınavda başarılı sayılmak için en az 50 puan almak şartı aranacak. Tüm bu sürecin ardından aranan şartları karşılayıp, sınavda başarı gösterenler en geç 2 Nisan'a kadar topluca kadroya geçirilecek.

  SINAV SONUÇLARINA İTİRAZ MÜMKÜN OLACAK

  Sınavlarda başarılı olamayanlar, ilan tarihinden itibaren öngörülen süre içerisinde gerekçesini de belirtmek suretiyle yazılı olarak itirazda bulunabilir.

  İtirazlar derhal ilgili sınav kuruluna intikal ettirilir. Talep, kurulca değerlendirilerek öngörülen süre içerisinde karara bağlanır ve sonuç ilgilisine yazılı şekilde tebliğ edilir. İtiraz üzerine verilen kararlar kesindir.

  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı