GeriGündem Taşerona kadroda son durum | Kadro ne zaman verilecek?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Taşerona kadroda son durum | Kadro ne zaman verilecek?

Taşerona kadroda son durum | Kadro ne zaman verilecek?

Önümüzdeki yıl için çalışmalara başlayan hükümetin sık sık açıklamada bulunduğu konulardan biri de taşerona kadro oldu. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, atılan her adımı yakından takip eden milyonlarca taşeronla ilgili sosyal medyadan açıklamada bulunmuş, 'İnşallah bir hafta içerisinde TBMMye göndereceğiz.' demişti. Peki taşerona kadro ile ilgili yeni bir gelişme oldu mu? Taşerona kadro ne zaman verilecek?

Taşeron işçilere kadro konusunda detayları araştıran vatandaşlar, devlet erkanından gelen son açıklamalar kilitlendi. Cumhurbaşkanı Erdoğan başta olmak üzere, Başbakan ve ilgili bakanların açıklamalarda bulunduğu Taşerona kadro tasarısı, bu hafta içerisinde TBMM'de görüşülmeye başlanacak. Peki, Taşerona kadro konusunda gelen son bilgiler neler? İşte, bu hafta meclise taşınması beklenen konuyla ilgili bazı detaylar

TAŞERON İŞÇİLERE KADRODA SON GELİŞMELER NELER?

HAK-İŞ: BU SORUNUN ÇÖZÜLMESİ GEREKİYOR

Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, taşeron işçilerle ilgili düzenlemeye dair 1 Aralık Cuma günü yapmış olduğu açıklamada "Bu sorunun çözülmesi gerekiyor. Bu meseleyle ilgili tartışmaların kamuoyunda devam etmesi hem bizi hem de çalışanları yoruyor." dedi.

Arslan, Çelik-İş Sendikasınca, Serik ilçesindeki bir otelde düzenlenen "Sendikal Temsil İş Sağlığı ve Güvenliği, Etkili İletişim" konulu seminerde, 15 Temmuz'un Türkiye'yi işgal ve darbe girişimi olduğunu söyledi.

Yaşanan girişimin bu zamana kadar yaşanan darbelerden ayrılması gerektiğini vurgulayan Arslan, bu durumun Türkiye'nin NATO ve müttefikleri tarafından işgal girişimi olduğunu öne sürdü.

Yaşanan zorluklara rağmen Türkiye'yi ve bölgeyi korumanın bir sorumluluk olduğunu aktaran Arslan, "Kendi sorunlarımızla mücadele ederken, ülkemizin geleceğini, bölgedeki gücünü ve varlığını da devam ettirecek çalışmalara destek olmamız gerekiyor. Bunun ne kadar zor olduğunu biliyorum ama başka da seçeneğimiz yok. Önümüzde zor günler var. Bu zor günlere karşı hazırlıklı olmamız gerekiyor." dedi.

Arslan, taşeron işçilerle ilgili düzenlemeye ilişkin şöyle konuştu:

"Cumhurbaşkanı öncülüğünde 2014'de taşeron işçilerle ilgili çok önemli yasal düzenleme yapıldı. Yasal düzenlemenin ikinci aşaması için harekete geçildi. Bir hazırlık var. Bize söylenen yılın sonuna kadar taşeron konusundaki hedeflerini yapmak istedikleri. Bu sorunun çözülmesi gerekiyor. Bu meseleyle ilgili tartışmaların kamuoyunda devam etmesi hem bizi hem de çalışanları yoruyor. Düzenlemenin Hak-İş ve çalışanlarının talepleri doğrultusunda olması konusunda beklentilerimiz var. Uzun yıllardır taşeron işçileri işçi sendikalarında örgütledik. İşçi sendikaları bugün toplu sözleşme, sendikal haklar gibi temel haklarını elde etti. Taşeron sisteminin kamuda sona erdirilmesi ve bütün çalışanların işçi kadrolarında değerlendirilmesi ve istihdam edilmesi talebimiz var. Biz görüş ve önerilerimiz dikkate alınarak bir yasal düzenlemeyi tartışmasız ve bütün kesimlerin üzerinde uzlaştığı modelin hayata geçirilmesini istiyoruz."

BEŞTEPE'DEN TAŞERON AÇIKLAMASI

Taşeron işçilerin merakla beklediği açıklama Beştepe'de düzenlenen törenin ardından geldi. Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından Beştepe'de düzenlenen toplu açılış töreninde bir vatandaşın “Taşeron ne olacak Sayın Cumhurbaşkanım” diye bağırması üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu işte taşeron olmaz. Ama taşeron işi inşallah bu hafta içinde bitiyor” diye cevap verdi. Başbakan Binali Yıldırım ise, “Taşeron ile çalışanların sorununu Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatı ile hallediyoruz. 1 hafta içinde inşallah Meclise gönderiyoruz” dedi.

Başbakanlık, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Maliye Bakanlığının yoğun bir çalışma yaptığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Birlikte işi tatlıya bağladılar inşallah. Bu hafta içinde Meclise gitmesiyle bütçe müzakerelerinin de arkasından inşallah neticeye bağlanacaktır” açıklamasında bulundu.

BİR AÇIKLAMA DA BEKİR BOZDAĞ'DAN GELDİ

Başbakan Yardımcısı Bozdağ: "İnşallah bundan sonra, taşeronla ilgili sorunları tamamen kökünden çözen bir yasal düzenlemeyi Parlamentoya sevk edeceğiz. Aralık ayının sonu, bütçeden sonra ve ocak ayının içerisinde büyük bir ihtimalle bu taşeron konusu Türkiye'de çözülmüş olacaktır." 

ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANI SOSYAL MEDYADAN AÇIKLADI

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, 29 Kasım akşamı Twitter hesabından, "Taşeron olarak çalışan emekçi kardeşlerimizle ilgili çalışmamız Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla, Başbakanımızın koordinasyonunda son aşamaya geldi. İnşallah bir hafta içerisinde TBMMye göndereceğiz" dedi.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle