Gündem Haberleri

  'Taser Gun'lı çete yakalandı

  Ali AKSOYER/İSTANBUL(DHA)
  14.01.2012 - 11:04 | Son Güncelleme:

  Kendilerini Almanya’da faaliyet gösteren bir enerji şirketinin genel müdürü olarak tanıtarak tuzak olarak kurdukları internet sitesi üzerinden iletişim kurdukları proje ve danışmanlık şirketi sahibi M.S.’yi kaçırarak 10 milyon dolar isteyen 4 zanlı polis baskınıyla yakalandı.Polis, zanlılara ait 15 metre uzaklığa ucunda elektrik kablosu bulunan iki uç fırlatan ve 50 bin volt elektrik vererek kurbanı etkisiz hale getiren Amerikan polisinin kullandığı "Taser Gun" isimli bir silah ele geçirdi.

  İstanbul Emniyet Müdürlüğü, Asayiş Şube Müdürlüğü’ne 10 Ocak 2012’de akşam saatlerinde gelen 45 yaşındaki işadamı B.S., babasının bir iş görüşmesi için sabah evde ayrıldığını daha sonra kendisini arayarak acele 3,5 milyon dolar para istediğini söyledi. Poliste ifade veren B.S. "Babam Almanya’da bulunan büyük bir enerji şirketi ile iş görüşüyordu. Bana söylediğine göre şirketin genel müdürü ile Sabiha Gökçen havalimanında buluşacaklardı. Sabah evden ayrıldı. Öğleden sonra beni arayıp 3,5 milyon dolar para istedi. Parayı mutlaka toparlamam gerektiğini söyledi. Bankada parayı toplamaya çalışırken Almanya’da bir arkadaşımı arayıp, babamın telefonla görüştüğü şirket genel müdürünün nerede olduğunu sordum. Kısa süre sonra Almanya’da olduğunu öğrenince babamın başının dertte olduğunu anladım" dedi.

  İŞTE ÇETENİN 'ÖZEL' SİLAHI / Foto Galeri

  KAÇIRILDIKTAN 12 SAAT SONRA KURTARILDI

  Gasp Büro Amirliği tarafından hemen olayla ilgili soruşturma açıldı. Polis B.S.’nin bankadan çekebildiği 200 bin lira paraya 3,5 milyon dolar görünümü verilip büyük bir çantaya koyarak harekete geçti. Zanlıların parayı almaya geldiği Sabiha Gökçen Havalimanı yakınlarında önlem alan dedektifler kısa süre sonra çantayı almaya gelen bir kişiyi gözaltına aldı. Bu kişi hemen orada yapılan sorgusunda kaçırılan işadamı ve arkadaşlarının iki sokak ötede otomobilin içinde beklediğini söyledi. Bunun üzerine polis, zanlının gösterdiği yerdeki otomobile baskın düzenledi. Para dolu çantayla gelecek arkadaşlarını bekleyen otomobilin içindeki 3 zanlı gözaltına alındı. Aracın içinde korku içinde bekleyen işadamı M.S. de kurtarıldı.

  "BENİ ELEKTRİKLİ ŞOK İLE ÖLDÜRECEKLERDİ"

  Polisin kaçırıldıktan yaklaşık 12 saat sonra kurtardığı M.S., "Sabah beni şirketin gönderdiği bir otomobil alacaktı. Araç gelince hiç şüphelenmeden bindim. Sabiha Gökçen Havalimanı’na doğru giderken birden yol değiştirdiler. Otomobil bir yerde durduğunda iki kişi yanıma bindi. Kafama siyah bir örtü geçirdiler. Beni götürdükleri evde hayatıma karşılık 10 milyon dolar istediler. Ancak onlara bu kadar param olmadığını söyledim. Sonunda 3,5 milyon dolara razı oldular. Beni öldüreceklerini söylüyorlardı. Ellerindeki elektrik şok tabancasıyla beni korkutuyorlardı. Oğluma telefon edip, iş anlaşması için aracıya vermek üzere 3,5 milyon dolar bulmasını istedim. Kurtulduğuma çok sevindim" dedi.

  AMERİKAN POLİSLERİNİN SİLAHI BULUNDU

  Polis zanlıları Gasp Büro Amirliği’ne getirilirken, kısa süre içinde işadamının zorla tutulduğu evi tespit etti. Kısa süre önce kiralandığı anlaşılan bu evde ve zanlıların evlerinde arama başlatıldı. Aramada polis yelekleri, polis kepleri, polis kokartları bir adet ruhsatsız tabanca ile çeşitli suç aletleri ele geçirildi. Arama yapılan evlerin birinde bulunan Amerikan polisinin kullandığı 50 bin volt elektrik ileten "Taser Gun" isimli bir silah deneyimli dedektifleri bile şaşırttı. Ucundaki elektrik ileten iki ucu 15 metre ileri fırlatan ve kurbanını geçici ve kısmi felç geçirmesine neden olan silahın, uzman olmayan bir kişinin elinde ölüme neden olabileceği belirtildi.

  TUZAK KURMAK İÇİN İNTERNET SİTESİ YAPMIŞLAR

  Gasp Büro Amirliği’nde sorgulanan hem Türk hem Alman vatandaşı M.T. (45) ile K.T.(26), D.T.(36) ile Ç.A.’nın (32) Almanya’da bulunan büyük bir enerji şirketinin internet sitesinin benzerini yaptıklarını bu site yardımıyla işadamı M.S. ile kuşku uyandırmadan günlerce pazarlık etti. İşadamı M.S. bir çok kez enerji şirketinin genel müdürü ile görüşüyormuş gibi mailleşti.

  BİR İŞADAMINI DAHA KAÇIRMIŞLAR

  Öte yandan polis M.S.’yi Almanya’dan arayan ve kendisini genel müdür sekreteri olarak tanıtan kadının kimliğini tespit etmek için çalışmaları sürdürüyor. Soruşturma sırasında zanlıların 26 Aralık 2011’de yine aynı yöntemi kullanarak müteahhit C.S.Ö.’yü kaçırdıktan sonra fidye almaya çalıştıkları ortaya çıkardı. Ancak bu kişiden para alamayan zanlıların C.S.Ö.’yü senet imzalatmaya çalıştıkları bunu da başaramayınca serbest bıraktıkları öğrenildi. Müteahhit C.S.Ö. ile işadamı M.S. kendisini kaçıran kişileri teşhis etti.

  Poliste verdikleri ifadelerinde bir zanlı suçlamaları kabul etti. Diğer zanlılar ise kaçırma ve para isteme iddialarını kabul etmediler. Zanlılar adliyeye gönderildi.

  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı