Gündem Haberleri

  Tasarruf için 'kumanda' kullanma

  Hürriyet Haber
  04.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:


  Çevre Bakanlığı, öğrencilere çevreyi korumanın ve ekonomiye katkıda bulunmanın yollarını öğretiyor. Çocuklara "televizyonu uzaktan kumanda ile açıp kapatmayın, çamaşır makinesinde kireç çözücü kullanın" gibi bilgiler veriliyor.

  Bakanlık, ''2000-2001 Uygulamalı Çevre Eğitimi Pilot Projesi'' kapsamında, Ankara'daki 40 ilköğretim okulunun yöneticisine ve öğretmenlerine verdiği bilgilerle, çevre bilincinin ve tasarruf alışkanlığının öncelikle öğrencilere aktarılarak küçük yaşta yerleşmesini, ayrıca, bu bilgilerin anne, baba ve diğer aile bireylerine ulaşmasını hedefliyor.

  Proje kapsamında öğrenciler, günlük yaşamda temizlikten, beslenmeye, alışverişten, su, elektrik ve yakıt kullanımına, hava kirliliğinden gürültünün önlenmesine kadar birçok konuda, çevrenin korunmasına ve ekonomiye katkıda bulunmanın yollarını, basit önlemlerle öğreniyorlar.

  Bu önlemlerden bazıları şöyle:

 • Çamaşır yıkarken sabun tozları ve içinde fosfat bulunmayan deterjanlar ile deterjan topları kullanılmalı.

 • Tam dolu olmayan çamaşır makineleri tasarruf düğmesi ile çalıştırılmalı. Tasarruf düğmesi ile 60 derecede çalıştırılan bir makinede, yüzde 40 enerji tasarrufu sağlanıyor.

 • Buzdolabının kapağını sık açıp kapatmamalı. Buzdolabının gereğinden fazla soğuğa ayarlanması, yüzde 25 daha fazla enerji harcanmasına neden olur.

 • Elektrikli şofbenler, 50-60 derece arasında tutulmalı.

 • Çamaşır ve bulaşık makinelerinde kireç çözücüler kullanılmalı. 1 milimetre kalınlığındaki kireç tabakası, yüzde 10 daha fazla enerji tüketimine yol açar.

 • Yemek pişirmede teflon veya çelik tencere kullanılmalı ve kapağı mutlaka kapatılmalı. Kapaklı bir tencere, aynı büyüklükteki kapaksız bir tencerinin harcadığı enerjinin yüzde 25'ini kullanır.

 • Plastik ambalajlı ürünler yerine, cam ambalajlı ürünler kullanılmalı. Plastik ambalajlar doğada parçalanmadan 500 yıl, cam amabalaj ise kalitesi bozulmadan yüzde 100 oranında yeniden kullanılabilir.

 • Açık bırakılan bir musluktan 12-20 litre, diş fırçalarken veya traş olurken 20 litre, bulaşık yıkarken 120 litre su boşa akar. Musluklarda havalandırıcı olması halinde ise yüzde 50 daha ekonomik su kullanılır. Araçlar oto yıkama servisinde yıkatılmalı veya su dolu kova ile yıkanmalı. Oto yıkama servisinde bir araba için 25-35, hortum ile yıkamada ise 500-550 litre su harcanıyor.

 • Bilinçsiz enerji tüketimine son vermek için elektrikli eşyalar satın alınırken, fiyatından çok elektrik tüketim miktarına dikkat edilmeli. Televizyon ve video gibi cihazlar uzaktan kumanda ile kapatılmamalı. Uzaktan kumanda cihazı ile kapatılan stand by sistemi, aşırı miktarda elektrik tüketimine neden olur. Bu durumdaki cihazlar röntgen ışınları yayar ve elektromanyetik alanlar yaratarak, insan sağlığını tehdit eder.

  -Isı ve para kaybının önlenmesi için kalorisi yüksek, kükürt ve nem oranı düşük kömür kullanılmalı, doğalgaz bacaları temiz tutulmalı,termostatlar ayarlanmalı, evin sıcaklığı 18-20 derecede olmalı.

 • Yoğun trafiğin yol açtığı hava kirliliğinin önlenmesi için toplu taşım araçları kullanılmalı. 'Oto paylaşma' yönetimi ile 13 kilometrelik bir mesafede, yılda kişi başına 6 bin 500 kilometre tasarruf sağlanabilir. Bakımı düzenli yapılan bir otomobil ise yüzde 9 oranında daha az benzin yakar.

 • Çocuklara doğa sevgisini verebilmek için ailenin her ferdi adına bir fidan dikilmeli. Atık kağıtların yeniden değerlendirilmesi sağlanmalı. Bir ton atık kağıdın yeniden değerlendirilmesi halinde, 17 ağaç kesilmekten kurtarılıyor.
 • Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı