Gündem Haberleri

  Taş ocağında göçükte ölüme 15 yıl hapis istemi

  Teslime TOSUN/ANTALYA, (DHA)
  22.04.2009 - 15:24 | Son Güncelleme:

  ANTALYA'nın Döşemealtı İlçesi'ndeki taş ocağında iki iş makinesi operatörünün ölümüyle sonuçlanan göçükle ilgili dava açıldı. Savcılık, şirketin sahibi ile maden mühendisi ve 2 çalışanı hakkında 3 yıldan 15'er yıla kadar hapis cezası istedi.

  Döşemealtı İlçesi Çubukbeli mevkiindeki taş ocağında geçen 12 Şubat'ta meydana gelen göçükte, operatörler Sami Demirtaş ve Mehmet Çevik iş makineleriyle çalışma yaparken, milyonlarca ton ağırlığında kayanın altında kaldı. Demirtaş'ın cesedine 15 Şubat'ta ulaşılırken, Çevik'in cesedi ise 12 gün sonra kayaların altından çıkarıldı.

  Mehmet Çevik ve Saim Demirtaş’ın ölümüyle ilgili Antalya Cumhuriyet Savcılığı'nın hazırladığı iddianame tamamlanarak 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı. İddianameyi hazırlayan Cumhuriyet Savcısı, taşocağının sahibi Hasan Dağıstan, teknik kontrol sorumlusu maden mühendisi Mehmet Kovan, pazarlama ve satış müdürü Mustafa Hakan Aydın, ustabaşı Bayram Tüzün hakkında ayrı ayrı ‘Taksirle ölüme ve yaralanmaya sebeb olma’ suçlaması ile 3 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası talebinde bulundu.

  Savcılık iddianamesinde, Dağıstan Maden Arama ve İnşaat firmasının Antalya- Burdur karayolunun 33'ncü kilometresindeki taş ocağında Sami Demirtaş ve olaydan 12 gün sonra cesedi çıkartılabilen Mehmet Çevik’in, iş makineleri ile travertenlerin oluşum açılarına ters düşecek şekilde iş güvenliğine ve normlarına uyulmaksızın tıraşlama yaptıkları belirtildi.

  DİNAMİTLEMİŞLER

  İddianamede, bir gün öncesinde aynı ocakta dinamitle patlama yapıldığının tespit edildiğine dikkat çekilerek şöyle denildi:

  “Olay süresince ise yağışların sürekli olması ile travertenlerdeki toprakların sularla taşlar arasında akarak boşluklar oluşturduğu, darbeli çalışmalarda etkisi ile travertenlerin kayarak göçüğe neden olduğu ortaya çıkmıştır. Ölenlerden Sami Demirtaş ve Mehmet Çevik’in cesetlerinin günlerce göçük altında kaldığı, uzun çalışmalar sonucunda çıkarılabildikleri gerekçesiyle sanıkların 85/2 maddesince yargılanmalarını talep ve iddia ediyoruz.”

  Tutuksuz yargılanan sanıklarla ilgili davanın ilk duruşması 26 Mayıs tarihinde görülecek.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı