Gündem Haberleri

  Tartışmalı Oscar

  Hürriyet Haber
  21.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Bu gece 71'incisi verilecek olan Oscar töreni öncesi heyecan dorukta. Ama bu yılki töreni diğer törenlerden ayıran çok önemli noktalar var. Öncelikle adaylar arasındaki centilmenlik, birbirlerini taşlamaya dönüştü. Yapımcı ve dağıtımcı firmalar, birbirlerini kıyasıya eleştiriyorlar. Bu arada Robert Altman gibi yönetmenler, Oscar mantığına ateş püskürüyor.

  BASINDAN PROTESTO

  Oscar ödülleri töreni, bu yıl ünlü Shrine Tiyatrosu'ndan ayrılarak en büyük sinema şölenlerinin yapıldığı Dorothy Chandler Müzikholü'ne taşındı. Los Angeles kent merkezi, tören nedeniyle tamamen abluka altına alındı. Güvenlik nedeniyle zaten kısıtlı olan dolaşımın ilk ve tek kurbanları ise yine gazeteciler oldu. Altı bin davetli için Dorothy Chandler'da sadece 2875 koltuk olması nedeniyle davetiyeler karaborsaya düştü. Bunun üzerine yazılı basına ayrılan yerin bir bölümü davetlilerin emrine ayrıldı. İlahları ünlü aktör ve yönetmen Roberto Benigni'yi kovalayan İtalyan gazetecileri, bu yeni uygulamayı protesto ettiler. Sadece limuzin ile müzikhole geçiş izni veren komitenin anlamsız uygulaması da büyük tepki gördü.

  KARA ÖRTÜLÜ HEYKEL

  Her boyda Oscar heykelleriyle müzikholün etrafını süslendi. Ancak bir heykelin kara plastik örtüsü açılmadı. Meraklı olduğu kadar karamsarlığıyla da öne çıkan medya mensupları, ‘‘Adı muhbire çıkan ünlü yönetmen Elia Kazan'a verilecek özel Oscar ödülünün heykelciği karalara büründü’’ yorumunu yaptılar. Los Angeles'ta yayınlanan Daily News Gazetesi'nin dünkü manşeti ‘‘Lekeli Oscar mı?’’ idi. gazetede pek çok sinema adamının bu özel ödüle kuşku ile baktığını ve tören sırasında olay çıkartılmasından endişelendiklerni dile getirdikleri belirtildi.

  BENİGNİ ŞAMATASI

  Roberto Benigni, tören saatini şamata yaparak bekliyor. Ağlıyıp gülüyor, zıplayıp alkışlıyor, nara atıp şovunu sürdürüyor. Ancak borsası düşük. Amerikalılar ona pek yüz vermemeye çalışıyorlar, ama ortada bir gerçek var. Hollywood'daki herkesin rüyasını ‘‘Toskanalı bu küçük dev adam’’ sinema dünyasına yansıtıyor. Herkes senaryosunu yazdığı, yapımcılığını, yönetmenliğini, oyunculuğunu üstlendiği bir eseri gerçekleştirmek ister. Benigni, bunları yaptığı gibi güzel karısı ile birlikte oynayıp mutluluğunu zirveye taşıyor. Herkes Roberto Benigni'ye gıpta ediyor.

  KUBRİCK ANISINA

  Monica Lewinsky'nin ünlü röportajını ABD'de 31 milyon seyirci izlemişti. Oscarlar için ise 45 milyon kişinin ekran başına geçeceği tahmin ediliyor. Törende Geena Davis'in geçtiğimiz günlerde ölen yönetmen Stanley Kubrick için bir konuşma yapması bekleniyor.

  GERÇEK SANATÇILAR

  Kurt sinema eleştirmenleri, ödül öncesi bazı filmler ve sanatçılar üstüne koparılan fırtınalara dudak bükerek bakıp ‘‘Bu yıl da hak eden sanatçı heykelciğe uzanamayacak’’ yorumunda bulunuyorlar. Yapım ve dağıtım şirketleriyle basının aylar öncesinden yaptığı baskının jüriyi etkilediğini söylüyorlar.

  En güzel popo Oscar amcada

  Yapılan bir ankete göre Amerikan kadınlarının yüzde 62'si, Oscar heykelinin en çok poposunu beğeniyor ve ‘‘ideal’’ olarak niteliyor. Bu nedenle bu yıl Chandler Müzikholü önündeki heykellerin çoğu yan duruyor.

  Törenin faturası

  Oscar'ı kazanmak kadar Oscar için giyinmek de önemli. Bir hesap çıkartan Los Angeles Times Gazetesi, ödül törenini izleyen bir davetli erkeğin 5 bin dolar, kadının ise 10 bin dolar harcadığını yazıyor. Armani, Valentino, Gucci en çok sipariş alan modaevleri.

  En rüküş kim olacak?

  Los Angeles'ta bir başka iddia da tören sırasında en rüküş kimin olacağı. Her zamanki gibi iki aday var. Madonna ve Cher. En merak edilen ise Sharon Stone ve Sophia Loren'in Armani imzalı giysileri.  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı