Gündem Haberleri

  Tartışmaları bitirin

  Hürriyet Haber
  23.03.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, hükümet ile Türk Silahlı Kuvvetleri arasındaki kriz için, ‘‘Tartışmaları bitirin. Bu tartışmaları kırıp dökerek değil, seviyesiyle yapmak gerek. Silahlı Kuvvetleri rahat bırakın’’ çağrısı yaptı ve TSK bildirisini, ‘‘Ne muhtıra, ne mektup; tebliğ’’ diye tanımladı.

  TRT'da yayınlanan ‘Politikanın Nabzı’ programında konuşan Demirel, Parlamento'nun açık, ona dayanan bir hükümet olduğunu söyledi. ‘‘Bunalım değil anlaşma’’ çağrısı da yapan Demirel, TSK bildirisinde demokrasiye, Anayasa'ya aykırı bir durum görmediğini belirterek şunları dedi:

  BİLDİRİNİN AÇIKLAMASI:

  Görevlerinin başında, Anayasa'nın çizdiği yerde, bülücü ve irticai gelişmelerin kesinlikle karşısında olduklarını söylemiş; rahatsız oldukları noktayı da belirtmişler. Bazı tartışmalar var. TSK, bu tartışmaları ülkenin demokratik yapısına zararlı gördüğünü belirtmiş. Darbe dediğiniz zaman Silahlı Kuvvetlerden şüpheye düşmüşsünüz demektir. Diyorlar ki; ben tehdit değil, güvenceyim.

  FARKLILIK YOK:

  Başbakan da bildiri için, ‘demokratik hak kullanımı’ dedi ve irtica konusunda TSK ile aynı hassasiyeti taşıdığını söyledi. Burada Silahlı Kuvvetler ile hükümet arasında farklılık olduğunu söylemek doğru değil. Anlayış farklılıkları var, deniyor. Bunları da oturun giderin.

  MGK'DA UYARI OLMADI:

  Hükümet irtica ile mücadelede samimiyetini ortaya koydu. Başbakan MGK'da hükümete yönelik bir eleştiri yapılmadığını söyledi. Doğru. Ben de MGK'nın başıyım. Gerçekten 28 Şubat kararları her defasında gözden geçiriliyor ve bir takım olumlu gelişmeler oldu.

  BİRBİRLERİNE SÖYLESELERDİ:

  İrtica ile mücadele etmeyen hükümetin Türkiye'yi yönetme hakkı yok. Genelkurmay Başkanı ile Hükümet başkanının söyledikleri ortada. Bunları birbirlerine söyleseler bunlar olmaz. Onların söylediğini burada ben biraraya getiriyorum. Telaş edilecek birşey yok. Ben daha önce Başbakan'a söyledim, ‘Biraraya gelin’ diye. Şimdi olacak.

  TBMM KARAR VERİR:

  Türkiye bir kabus haline getirmeden bölücülük ve irtica karşısında mücadele etmeli. Hükümetlerin gitmesine veya yeni hükümetlerin gelmesine ancak TBMM karar verir. Başka hiçbir organ buna karar veremez.

  ORDU PARTİ DEĞİL:

  Ordu bir siyasi parti değildir. Siyasi tartışmaların hedefi ve tarafı yapılmamalı, kendisini savunmaya mecbur edilmemeli. Demokrasinin ordusunu, demokrasi için tehdit göstermek, böylece ordu aleyhtarlığı yapmak fevkalade tehlikeli.


  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı