Gündem Haberleri

  Tartışmalara noktayı koydu 19 Ocak

  Rıza ÖZEL / ANKARA
  30.12.2014 - 01:41 | Son Güncelleme:

  AK Parti İzmir Milletvekili Binali Yıldırım’ın, “Cumhurbaşkanı 5 Ocak’ta Bakanlar Kurulu’nu toplayacak” açıklamasının ardından başlayan tartışmaya, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan son noktayı koydu. Erdoğan, Bakanlar Kurulu’nu 19 Ocak’ta Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda toplayacağını açıkladı.

  BİNALİ Yıldırım’ın, “Cumhurbaşkanı 5 Ocak’ta Bakanlar Kurulu’nu toplayacak” açıklamasının ardından başlayan tartışma Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, Bakanlar Kurulu’nu 19 Ocak’ta Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda toplayacağını açıklamasıyla sona erdi. Yıldırım’ın açıklamasının ardından Başbakan Ahmet Davutoğlu, “5 Ocak’ta öyle bir toplantı yok” demişti. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç da “Bu tarihi veren Binali Yıldırım ise onun şahsıyla ilgili değil ama onun yerinde başka birisi de olsaydı böyle bir hakkı yoktu. Binali Bey, İzmir milletvekili olmanın dışında bir sıfat taşımıyor. Cumhurbaşkanı’nın sözcüsü de değil. Cumhurbaşkanı ile Başbakan arasında kalması gereken birlikte karar vermesi gereken bir konuda hiçbir sıfat taşımayan bir insanın ‘5 Ocak’ta hükümet Cumhurbaşkanlığı başkanlığında toplanacak’ demesi yanlıştır” açıklamasını yapmıştı. Erdoğan ise dün Türk-İş’i ziyaretinin ardından konuyla ilgili soruyu yanıtlayarak şunları söyledi:

  BEŞTEPE’DE

  “Halkın seçtiği bir cumhurbaşkanı olarak seçimler öncesinde şu ifadeyi sıkça kullanmışımdır: ‘Anayasa’nın verdiği yetkileri sonuna kadar kullanırım.’ Devir teslimden bu yana 4 ay geçti. Bir Cumhurbaşkanı, Bakanlar Kurulu’na Anayasa gereği başkanlık eder, gerekli görüldüğü hallerde toplar. Tabii Binali Bey’in 5 Ocak tarihini vermesiyle ilgili kendisi ‘Ben böyle bir tarih vermedim’ diyor. Biz Sayın Başbakan’la da bu konuyu görüştük. Ayın 19’unda ben Bakanlar Kurulu’nu Beştepe’de toplayacağım. Orada, Bakanlar Kurulu toplantısına başkanlık edeceğim. Cumhurbaşkanı üzerinde kimse vesayet kurmaya kalkmasın. Cumhurbaşkanı bir devletin başıdır. Bu devletin başı olarak da yetkisini kullanır. Ama cumhurbaşkanına birileri vesayet kurmaya kalkarsa, hatırlarsanız, yine seçim öncesi ‘alışılmış bir cumhurbaşkanı olmayacağımı’ söylemiştim. Dolayısıyla, böyle vesayetlerle hareket eden birisi de değilim. Tam aksine, hükümetiyle uyum içerisinde olan, hükümetine güç katmaya çalışan... Çünkü hükümetimizin başarılı olması şahsımın başarılı olması anlamına gelmez. Tam aksine, ülkemizin 2023 hedeflerini yakalaması ve muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkması anlamına gelir ki bizim Bakanlar Kurulumuzla bu şekildeki -bu belli aralıklarla olabilir, zaman zaman olur- bir araya gelişimiz kimseyi rahatsız etmesin. Hükümetle Beştepe’nin veyahut Cumhurbaşkanı’nın kopuk olması, bize farklı bakışlar sergileyenleri sevindirebilir. Biz onları sevindirmeye pek niyetli değiliz.”

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı