Gündem Haberleri

  Tarlalara uydudan kontrol

  A.A
  31.08.2006 - 10:50 | Son Güncelleme:

  Manisa'nın Sarıgöl ilçesinde çiftçilerin devlet destekli yaptığı ekimlerin, gerçek beyanlarını yansıtıp yansıtmadığının belirlenmesi için tarlalar GPS sistemli uydu bağlantısı ile kontrol ediliyor.

  Sarıgöl İlçe Tarım Müdürü Mehmet Toy, çiftçilerin devlet destekli tarlalara ekimini yaptıkları yem bitkilerinin sayısının GPS sistemli uydu bağlantısı ile kontrol edildiğini bildirdi.

  GPS sistemiyle uydudan tespit edilen bitki sayısı ile çiftçinin beyanının karşılaştırıldığını ve böylece devletin zarara girmesinin önlendiğini ifade eden Toy, şöyle konuştu:

  “Bilindiği gibi devlet, besi hayvancılığını yaygınlaştırmak amacıyla besicilik yapmakta olan kişilere slajlık yem için dekar başına 60 YTL, fiğ için ise dekar başına 50 YTL destekleme primi ödüyor. Bazı çiftçilerimiz 50 dekarlık alan üzerine yem bitkisi ekimi yaptığını beyan ediyor.

  Çiftçilerden müracaatlar alındıktan sonra uydu bağlantılı GPS sistemiyle ekim yapılan tarlayı tarıyoruz. Ekimi yapılan tarlanın alanını ve yem bitkilerini yüzde 1 veya 2 yanılma payı ile tespit ediyoruz.”

  Uydu sistemiyle yapılan tespitin gerçek beyan olarak kabul edildiğini dile getiren Toy, böylece yanıltıcı bilgi verilmesinin ve devletin zarar görmesinin önlendiğini bildirdi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı