Gündem Haberleri

  Tarladan 910 öğrenci kazandı

  Turgay İPEK, DHA
  24.09.2005 - 02:17 | Son Güncelleme:

  Köprüköy Kaymakamı Tülay Baydar, tarla tarla dolaşıp, 800’ü kız, 910 öğrenciyi okula kaydettirdi. 1400 yetişkine de okuma yazma öğrettirdi. 92 çiftin ise nikah tanığı oldu.

  ERZURUM’un Köprüköy Kaymakamı Tülay Baydar, iki yılda aileleri tarafından okula gönderilmeyen 800’ü kız toplam 910 öğrenciyi okula kaydettirdi. 26 yaşındaki Kaymakam Tülay Baydar, ayrıca 1400 yetişkinin de okuma yazma öğrenmelerini sağladı. Çocuklu 92 çiftin resmi nikahlarında tanıklık eden Kaymakam Baydar, ‘Maddi durumu iyi olmayanlara, ‘Yeşil kart almak istiyorsanız eşinizin ve kendinizin okur- yazar olması, çocuklarınızın okula gitmesi şart’ dedim. Bu aslında masumca söylenen bir beyaz yalandı. Ülkemin insanlarına okuma- yazmayı öğretmemiz gerekiyor. Çünkü okur-yazar olmayan veli, okuyan çocuğunun derdinden anlayamaz’ dedi.

  ÖĞRETMEN KIZI

  Öğretmen ailenin dört çocuğundan biri olan Tülay Baydar, 1998 yılında Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü’nü bitirdi. Kadınların ‘Hızır Kaymakam’ çocukların ise ‘Kaymakam abla’ diye hitap ettikleri Tülay Baydar, okula gönderilmeyen çocukları tarlalardan ve evlerden toplayıp okula devam etmelerini sağladı.

  Kaymakam abla

  Talay Baydar’a kadınlar ‘Hızır Kaymakam’ çocuklar ise ‘Kaymakam abla’ diye hitap ediyor. Yalnızca çocukları okula kazandırmakla kalmayan, ilköğretim okullarında öğretmenlerin sorunlarını da yerinde çözen Kaymakam Tülay Baydar, fırsat buldukça öğrencilerle voleybol ve basketbol da oynuyor.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı