Gündem Haberleri

  Tarkan mikrofonsuz Sultanlar davulsuz

  Salih UÇAR / ANTALYA, (DHA)
  17.07.2001 - 01:39 | Son Güncelleme:

  Aspendos'ta gerçekleştirilecek olan Tarkan ve Sultans of the Dance konserlerinde kullanılacak elektronik ses sisteminin 1800 yıllık tarihi tiyatroya zarar vereceğini söyleyen sanat çevreleri ve arkeologların isyanı ses getirdi.

  Mydonose Productions, tepkiler üzerine Sultans of the Dance'daki davul şovunu programdan kaldırdı. Tarkan konserinde ise ünlü sanatçının bazı parçalarını mikrofonsuz söylemesi gündeme geldi.

  Antalya'nın Belkıs Beldesi'nde bulunan Aspendos Antik Tiyatrosu'ndaki konser krizine çözüm yolları aranıyor. 7 yıldır elektronik ses sisteminin kullanıldığı konserlere yasaklanan Aspendos'ta Kültür Bakanı İstemihan Talay'ın Tarkan ve Sultans of the Dance'a izin vermesine gösterilen tepkiler, Mydonose Productions'ı harekete geçirdi. Antalya'daki kültür sanat çevrelerini ve arkeologları isyan ettiren kararın Kültür Bakanlığı'nı ilgilendirdiğini belirten Mydonose yetkilileri, bu konuda sessiz kalıp gelişmeleri izlemeyi tercih ettiler. Herhangi bir açıklama yapmayan organizasyon şirketi, buna rağmen çıkan haberler üzerine Tarkan konserinde ve Sultans of the Dance gösterisinde bazı değişiklikler yaptı.

  PLAYBACK DAVUL

  Sultans of the Dance'da dansçı sayısının azaltılması ve gösteri içindeki davul şovun kaldırılması en radikal önlemler oldu. Anadolu'nun her yöresinden 3 bin ayrı dansı tek bir koreografide sentezleyen Sultans of the Dance'ın normal gösterisinde yer alan 90 dansçının bir bölümü Aspendos gösterisinde kadrodan çıkarılacak. Tarihi tiyatroda kaç dansçının sahne alacağı konusunda kesin rakam verilmezken grubun gösterilerinde yer alan 50 davul da Aspendos programında olmayacak. Davul sadece sinevizyonda gösterilecek, davul sesi ise arka fonda düşük şiddette playback olarak verilecek.

  Mydonose Productions'un organizasyonlarında ses düzenini kuran Staras şirketinin sahibi Sinan Örsçelik, Aspendos'taki Tarkan konserinde ses seviyesinin 90 desibeli aşmayacağını, ünlü sanatçının bazı parçalarını da mikrofonsuz söyleyeceğini ileri sürdü. Bu konudaki görüşmelerin sürdüğünü belirten Örsçelik, ‘‘Kesin karar verilmedi. Büyük olasılıkla yavaş parçaların antplak (mikrofonsuz) olarak seslendirilmesi yapılacak. Bu konuda Tarkan'ın da görüşünü alıp programını gözden geçireceğiz’’ diye konuştu.

  90 desibeli aşmayacak

  Kültür Bakanlığı dün yaptığı yazılı açıklamada, Aspendos'taki konserler sırasında ses gücünün 90 desibelin altında olmasının sağlanacağını taahhüt etti. Bakanlık bu haberler nedeniyle de Belkıs Belediye Başkanını, ‘‘iki yıldan beri Aspendos'un çevresindeki SİT alanlarını daraltmak ve imara açmak için çaba göstermek’’le suçladı.

  Kültür Bakanlığı'nın açıklamasında ‘‘Klasik müzik konserlerinde de mikrofon sistemi kullanılmaktadır. Ancak ses gücünün 90 desibelin altında tutulması mecbur tutulmaktadır... Bazı kesimlerin bu etkinliklere karşı ortak tavır koymalarını ise kamuoyunun çok iyi değerlendireceğine inanıyoruz’’ ifadesi yer aldı.

  Konser için başka yer mi kalmadı

  Aspendos'tan sonra Efes Antik Tiyatro'da yapılacak ‘Sultans Of The Dance’ gösterisi de tartışmaya neden oldu. Tam 2200 yıllık antik tiyatroda bu tür gösteri yapılmasına karşı çıkan Efes Kazıları Başkanı Prof. Dr. Friderich Krinziger, ‘‘Türkiye'de başka konser yapacak yer yok mu, çok merak ediyorum’’ dedi. Bugüne kadar İzmir Kültür Sanat Festivali kapsamında ses düzeni gerektirmeyen gösteri ve konserlere ev sahipliği yapan Efes Antik Tiyatro'da bugün ‘‘Sir’’ ünvanlı İngiliz şarkıcı Elton John sahneye çıkacak. Burada konser vermeye kendisi talip olan ünlü sanatçı, kurallar gereği ses düzeni kullanmayacak, akustik konser verecek.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı