Gündem Haberleri

  Tarım Bakanı'nın kuş gribi açıklaması

  Hürriyet Haber
  10.10.2005 - 18:33 | Son Güncelleme:

  Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, Türkiye'de şimdiye kadar herhangi bir insanın kuş gribine yakalandığına dair bir bulgu olmadığını vurguladı.

  Soruları yanıtlayan Eker, kuş gribi hastalığı görülen yerlerin 10 kilometre çevresindeki bölgelerde kanatlı hayvanı olanların, itlaf gerekmesi halinde ekiplere yardımcı olmasını istedi. Hastalığın ihbar edildiği 5 Ekim'den itibaren bakanlık tarafından yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren Eker, hastalık görülen yer merkezli 3 kilometre yarıçaplı alanın tamamen karantina altına alındığını, 7 kilometre yarıçaplı alanda da kontroller yapıldığını kaydetti.

  “YARDIMCI OLUN”

  İtlaf edilen hayvanların büyük bölümünün tavuk vebası olmadığını, ancak bulaşma ve taşıma riskine karşı öldürüldüğünü anlatan Eker, şöyle devam etti: “Bakanlık olarak açık ve şeffaf bir mücadele yöntemi uyguluyoruz. ilk andan itibaren kamuoyuna gerekli bilgiler verildi. Yörede tesisi olan kanatlı hayvan sahipleri, görevlilere yardımcı olmalı. Kontroller aşamasında gerekli görülüyorsa hayvanlar itlaf edilecek. Eğer bunu önlersek, sadece kendimize zarar vermekle kalmayız, bütün Türk milletine zarar veririz. Böyle bir risk var. Bu riski üstlenmeyelim; bu hastalığı burada boğalım. 10 kilometrelik sınır içinde uzmanlar tarafından gerekli gördüğünde yapılacak itlaf çalışmalarına yardımcı olun, karşı koymayın. İtlaf edilen hayvanların bedeli ödenecek. Bundan kimsenin endişesi olmasın. Başka bir kuşku ile meseleyi gizleme, mücadeleyi önleme girişiminde bulunmasınlar. Hasta olan hayvanlarla temas sakıncalı ve tehlikelidir.”

  GÜNEYDOĞU DA RİSK BÖLGESİ

  Eker, veteriner kontrolünde, entegre tesislerde yapılan beyaz et üretiminin herhangi bir risk içermediğini de vurguladı.
  Bakanlık tarafından Ağustos'ta hazırlanan acil eylem planı sayesinde çok hızlı bir şekilde önlem alınabildiğini ve uygulanabildiğini anlatan Eker, göçmen kuşların göç yollarından olması nedeniyle Güneydoğu'da da kuş vebası riskinin bulunduğunu, ancak şu ana kadar şüpheli bir ölüm ihbarı gelmediğini bildirdi.

  Eker, vatandaşların, Koruma ve Kontrol Genel Müdürlüğü'nün (312- 4174176) numaralı telefonundan bilgi alabileceğini açıkladı.

  AB ile temas kurulduğunu, AB'nin gerek görülmesi halinde uzman ve ekipman yardımı yapabileceğini ilettiğini kaydeden Eker, “Şu anda ihtiyacımız yok. İhtiyaç olursa, uzman, alet ekipman isteriz. Ama halen kriz yönetimimiz, 24 saat olayı takip ediyor” dedi.

  İTHALAT YASAĞI

  Tavuk vebası konusunda insanlar için aşı geliştirilmeye çalışıldığını, ancak hayvanlar için aşının söz konusu olmadığını anlatan Eker, AB dahil birçok ülkenin Türkiye'den kanatlı hayvan ve ürünleri ithalatını yasaklaması konusunda ise şöyle konuştu: “Uluslararası Salgın Hayvan Hastalıkları Ofisi'ne yapılan bildirim gereği, bu ülkeler, kendilerini korumak için böyle bir karar alıyorlar: Zaten ithalatı yasaklayan birçok ülkeye bizim ihracatımız yok. Sektör, İran, Irak, Azerbaycan, Çin gibi ülkelere, 4 bin ton tavuk eti, 18 bin ton tavuk ayağı, 95 milyon adet de yumurta ihraç etmiş. AB dahil birçok ülkenin ithalatı yasaklaması, ekonomik olarak sektörü kayba uğratacak nitelikte değil.”
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı