Gündem Haberleri

  Tarikatçı değil Atatürkçüyüz

  Fatma AKSU-Mustafa KINALI / İSTANBUL-Süleyman DEMİRKAN - Şehriban OĞHAN - Okan KONURALP / ANKARA
  25.01.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Üsküdar'daki Subaşı Camii'nde kadın erkek birlikte namaz kılan grubun lideri emekli diş hekimi Ahmet Küre 'Herhangi bir tarikatın takipçisi değiliz. Üyelerimiz Atatürkçü, medeni insanlar' dedi.

  BAŞBAKAN'ın danışmanlarından Cüneyd Zapsu'nun eşi Beyza Zapsu'nun da aralarında bulunduğu, kadın erkek birarada cuma namazı kıldıkları için "sosyete tarikatı" diye adlandırılan grubun lideri Ahmet Küre, "Tarikat değil, Atatürkçü bir topluluğuz" dedi.

  Fotoğrafta, başı açık kadınlarla birlikte camide saf tutanlar arasında bulunan Darüşşafaka Cemiyeti Haysiyet Divanı üyesi, emekli diş hekimi Ahmet Küre, iddia edildiği gibi "Melami Tarikatı"yla ilgileri olmadığını söyledi. Küre, "Ne Türkiye'de ne de dünyadaki herhangi bir akımın, tarikatın takipçisi değiliz. Atatürkçü bir topluluğuz. Ekserimiz üniversite mezunu, en aşağı 2 dil bilen, Atatürkçü, medeni insanlar. Atatürk'ün genel prensiplerini benimsiyoruz" dedi. Küre, "Atatürk başı kapalılığı kaldırmıştı. O yüzden kadınlar başı açık namaz kılıyor." diye ekledi.

  ALLAH AŞKI ÜZERİNE

  77 yaşındaki Küre topluluğa giriş öyküsünü de şöyle anlattı: "Bir arkadaşım, Turhan Sonuç'un "İslam Tasavvufunda Olgunlaşma Yöntemleri" adlı kitabını verdi. Okudum, çok etkilendim. Ve ben de cuma toplantılarına katılmaya başladım." Çamlıca'daki Subaşı Camii'nin özel olarak seçilmediğini belirten Küre, "Temiz havaya sahip bir yerde olan güzel bir cami. Cuma namazı öncesi beraber çay içip sohbet edeceğimiz yer de mevcut. Sohbetlerimiz de Allah aşkı üzerine" dedi.

  Cüneyd Zapsu'nun eşi Beyza Zapsu'nun liderlik iddialarını da yalanlayan Küre; "Tarikat olmadığımız gibi bize liderlik eden kimse de yok. Bizi Allah aşkı biraraya getirdi." dedi. /images/100/0x0/55ea2fa6f018fbb8f8704bc8

  Bu arada camide namaz kılanlar arasında Cüneyd Zapsu’nun kardeşi Aziz Zapsu’nun eşinin de olduğu belirtildi.

  Tavafta oluyor cami de olur

  Çamlıca'daki Subaşı Camii'nde kılınan kadın erkekli namaza katılanlar arasında manken Banu Öztürk'ün de olduğu öğrenildi. Bir ara adı şarkıcı Serdar Ortaç'la anılan, açılışlarda görev alan Öztürk, bu yöndeki sorulara, "Lütfen benim adımı karıştırmayın. Başım belaya girecek. İnsanlar hacda tavaf ederken kadın-erkek yanyana oluyorlar da neden camide ibadet ederken böyle olmasın. Bunu başka yerlere çekmenin anlamı yok" yanıtını verdi.

  Camiye manken götürüyoruz

  Ahmet Küre, camiye magazin dünyasının tanınmış isimlerinin gelmesini "Ne yani, o mankenleri toplayıp seks partisine mi götüreceğiz, nereye götüreceğiz? Camiye götürüyoruz. Bundan daha büyük bir sevap, hayır işi olabir mi?" Topluluktan bir kadının imamlık yapma talebini de yalanlayan Ahmet Küre, "İmama ’Bayanlar namaz kıldırabilir mi?’ diye sordu. Bir talebi olmadı" dedi. Küre ayrıca " Farzları kılıyoruz, sünneti kılmıyoruz" diye konuştu.

  Başı açık namaz dinin dejeneresi

  Eski Diyanet İşleri eski Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz: İslam bilginlerinin tamamına yakını namazda başın örtülmesi gerektiğini işaret etmektedir. Peygamberin uygulamaları da bu yöndedir. Kuran'da bu konuda ayrıntıya girilmemiş. Ancak hadis kitaplarına ve peygamberin uygulamalarına göre namaz başı kapalı kılınmalı. Başı açık namaz fotoğrafı ise dini dejenere etmektir. Kadın ile erkeğin aynı safta namaz kılması dinen uygun değildir.

  Kuran’da açık bir beyan yok

  Prof. Dr. Zekeriya Beyaz: Kur’an’da namazlarda kadın ve erkeklerin aynı safta mı, ayrı saflarda mı olacaklarına ve kadınların başlarının açık mı kapalı mı olacağına dair bir beyan yoktur. Tabii bu konuda herhangi bir yasaklama da mevcut değil. Söz konusu bayanların baş açık olarak erkeklerle aynı safta namaz kılmaları, Kur’an’a değil, sünnet ve mezheplerin görüşlerine aykırı olur.

  Amerika’daki akıma benziyor

  Prof. Dr. Hüseyin Hatemi: ABD'de bir kadın cuma namazı kıldırmıştı. Subaşı Camii'nde namaz kılanlar da, o sivriliği taklit etmek isteyen bir grup olabilir. Kadınların erkeklerle yan yana ve başı açık namaz kılarak, ibadet düzenini bozmamaları lazım. Kabe'de kadınlar kalabalık dolayısıyla bayram namazlarını erkeklerle yanyana kılmak durumunda kalıyorlar ama burada da başları kapalı.

  AKP yorumu : Yan yana kılınabilir

  Adana Milletvekili Zeynep Ayhan Tekin Börü: Hac'dan yeni geldim. Orada, zorunlu hallerde imama uyarak namaz kılıyorsunuz. Gittiğiniz yerde hemen bir yer bulup, başlıyorsunuz namaz kılmaya. O zaman yanınızda erkek mi var, kadın mı var ona dikkat etmiyorsunuz. Demek ki zorunlu hallerde kılınabilir. Ama mümkünse, zaman ve zemin uygunsa kadın ve erkeklerin ayrı yerlerde kılması onların rahat etmesi anlamında uygun olur.

  Ne gördüm ne duydum

  Samsun Milletvekili Musa Uzunkaya: Ben bugüne kadar böyle bir şey ne gördüm ne duydum. Ama dün akşam Yaşar Nuri Bey'den ilk kez duydum. Zapsu'nun kendisi veya eşi örnek olamaz, vakalar üzerinden olaya bakmamak gerekir.

  Başı açık kılınmaz

  TBMM Milli Eğitim Komisyonu Başkanı Tayyar Altıkulaç: İstanbul Müftüsü Prof.Dr. Mustafa Çağrıcı'nın, 'Kadınlar başı açık namaz kılmaz. Bütün İslam bilginlerine göre bu namaz geçersizdir' yorumu doğrudur.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı