GeriGündem Tarikat cinayeti davasında 2 sanığa ömür boyu hapis
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  5
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Tarikat cinayeti davasında 2 sanığa ömür boyu hapis

ŞANLIURFA'da, 43 yaşındaki İsmail Hikmet Öncel'i, bağlı bulundukları Rufai tarikatının şeyhi olduğu ileri sürülen Ömer Faruk Tüker'in talimatıyla öldürmekle suçlanan İbrahim Bakır ve Mustafa Tüker, ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı.

Aynı davada, azmettirici oldukları iddiasıyla tutuksuz yargılanan tarikat şeyhi Tüker ile öldürülen İsmail Hikmet Öncel'in eşi Leyla Öncel ise delil yetersizliğinden beraat etti.

Kamuoyuna, ‘tarikatta aşk cinayeti’ olarak yansıyan davanın karar duruşması bugün yapıldı. İsmail Hikmet Öncel'i, Rufai tarikatı şeyhi Ömer Faruk Tüker'in talimatıyla öldürmekle suçlanan tutuklu İbrahim Bakır ve Mustafa Tüker'le azmettirici şeyh Tüker ve şeyhle ilişkisi olduğu öne sürülen öldürülen Öncel'in eşi Leyla Öncel'in yargılanmasına Şanlıurfa 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam edildi. Duruşmaya, tutuklu sanıklar Bakır ve Tüker katıldı, tutuksuz sanıklar gelmezken, sanıkların ve öldürülen Öncel'in yakınları ve avukatı ise hazır bulundu.
Duruşmada tanık olarak dinlenen öldürülen Öncel'in kardeşi İbrahim Orhan Öncel, cinayetten tarikat şeyhi Ömer Faruk Tüker'in sorumlu olduğunu, tutuklu sanıkların yanı sıra tutuksuz yargılanan sanıkların da en ağır şekilde cezalandırılmalarını istedi. Müdahil avukatı Salih Yıldız, Ömer Faruk Tüker'in tarikat ilişkilerinin cinayetin zeminini oluşturduğunu savundu. Sanık avukatlarından Mehmet Dilan ise suçlamaların doğru olmadığını söyledi.

Savcılığın esas hakkındaki mütalaasını vermesi, sanıkların son sözlerini ve tarafların görüşünü alan mahkeme heyeti, sanıklardan Bakır ile Tüker'e ‘tasarlayarak adam öldürmek’ten ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası verip, iyi halleri dikkate alınarak ömür boyu hapis cezasına çevrildi. 2 sanık ayrıca öldürülen Öncel'in eşyalarını da aldıkları gerekçesiyle 5'er yıl, ruhsatsız silah bulundurmaktan ise 10'ar ay hapis cezasına çarptırıldı. Cinayetin azmettiricisi olduğu ileri sürülen tarikat şeyhi Tüker ile öldürülen Öncel'in eşi Leyla ise delil yetersizliğinden beraat etti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle