Gündem Haberleri

  Tarihin tecellisi, ama önkoşul değil

  DIŞ HABERLER SERVİSİ
  25.04.2009 - 00:35 | Son Güncelleme:

  Erminestan Devlet Başkanı Serj Sarkisyan, 24 Nisan anma törenleri için dün bir açıklama yaptı.

  Sarkisyan, "soykırımın tanınmasının tarihin tecellisi olduğunu, fakat ikili ilişkilerde önkoşul olarak görmediklerini" belirterek, "Tarihi adalet için mücadele veren, acılarımızı paylaşan Türk aydınlarını destekliyoruz" dedi. 94 yıl önce yaşanan olaylarda "Ermeni halkının büyük kısmının planlı biçimde katledildiğini" iddia eden Sarkisyan, şu ifadeleri kullandı:

  "İnsanlığa karşı işlenen suçların, ne halk, ne de tarih nezdinde bir ’son kullanma tarihi’ vardır. Ermeni soykırımının uluslararası alanda tanınması ve kınanması, tarihi adaletin tecellisine dair bir meseledir. Bu süreç, Türk halkına karşı değildir." ABD Başkan Yardımcısı Joseph Biden da, Sarkisyan’a telefon ederek, liderliğini alkışladığını söyledi. Biden, ABD’nin Ermenistan ve Türkiye’ye verdiği "sağlam desteğin" altını çizdi.

  ABD Başkanı Barack Obama’nın geleneksel 24 Nisan mesajını yayınlayacağı gün, Washington’dan olumlu açıklamalar gelmeye devam etti. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Robert Wood, günlük basın toplantısında, Türkiye-Ermenistan arasındaki ’yol haritası’ anlaşmasının ABD açısından ’çok büyük bir adım’ oluşturduğunu belirtti. Wood, "Bu anlaşmayı görmek gerçekten harika" dedi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı