GeriGündem Tarihi yalılar havai fişek tehdidi altında
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  4
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Tarihi yalılar havai fişek tehdidi altında

Tarihi yalılar havai fişek tehdidi altında
refid:4892682 ilişkili resim dosyası

Son zamanlarda muhtelif sebeplerle kullanılan havai fişeklerin Boğaz’daki tarihi yalıları tehdit ettiği öne sürüldü.

Havai fişeklerin bir kıvılcımıyla yalıların yok olabileceğini söyleyen Yeniköy’deki 220 yıllık Abubekir Yalısı’nın sahibi Suna Mardin, yetkilileri, Boğaz’da havai fişek gösterilerini yasaklamaya çağırdı.

BoĞazİçİ’nde yaşayan tarihi, yangınlar ve tankerlerden sonra şimdi de havai fişeklerin tehdit ettiği belirtildi. Yeniköy’deki tarihi Abubekir Yalısı’nın sahibi olan Suna Mardin; Boğaz’da Türkiye’nin tarihi mirasının yattığını, bir yalının fiyatının 20-30 milyon dolar olduğunu söyledi. Havai fişeği "gösteriş ve görgüsüzlük" diye tanımlayan Mardin, şunları söyledi:

"Havai fişek gösterisi ülkenin çok önemli günlerinde, yılda bir iki defa yapılabilir. Özellikle tarihi yalıların bulunduğu Boğaz’da bir havai fişek yalılardan birine düşse hepsi cayır cayır yanar. Tarihi ahşap binaların bulunduğu bölgelerde havai fişek yasaklanmalı. Önceki gece bir gürültüyle yataktan fırladım. Bir havai fişek tam yalımın önünden geçti. Neredeyse yalıya çarpacaktı. Çok korktuk."

İTFAİYE ARACI ŞART

İstanbul Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Ali Karahan, havai fişek gösterilerinin yapıldığı yerlerde bir itfaiye aracının bulundurulmasının zorunlu olduğunu söyledi. Yalı gibi ahşap binaların olduğu bölgelerde havai fişek patlatılmasının yangın riskini artırdığını belirten Karahan, "Uluslararası standartlardaki havai fişekler havada patladıktan sonra geriye dönerken sönüyor. Dolayısıyla bunlar yangına neden olmaz. Ama bir de kaçak imal edilen ucuz havai fişekler var ki bunlar çok tehlikeli" dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Ali Oktar ise havai fişeklerin depolama ve patlatılmasıyla ilgili yetki ve sorumluluğun İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde olduğunu belirterek, "Avrupa’da önemli şehirlerde bu tür havai fişek gösterilerine çok kontrollü ve sınırlı izinler verilir. Bu tür patlayıcı maddeler gelişigüzel kullanılırsa çok tehlikeli olabilir" diye konuştu.

CEZASI SADECE 100 YTL

İstanbul’da belirlenen saatlerin dışında ve Valilik’ten izin almadan havai fişek atanlara 100 YTL para cezası var. Özel gün ve kutlamalarda 23.00’ten sonra havai fişek gösterisi de yasak. Emniyet Müdürlüğü de 16 Haziran’da bir genelge yayınladı. Buna göre, havai fişekleri sağlayacak olanın satın alma belgesi, havai fişekleri ateşleyecek kişinin ise "A Sınıf Ateşleyici Yeterlilik Belgesi"nin bulunması şart.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle