Gündem Haberleri

  Tarihi özür

  Hürriyet Haber
  29.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Avustralya'da, yerli halk Aborijinler'e uygulanan ayırımcılık yüzünden yaklaşık 1 milyon kişi yürüyüş yaptı. Gökyüzüne uçakla ‘Sorry’ (Affedin) yazılarak Aborijinler'den özür dilendi.

  Sayıları azalıyor

  Sidney'de yaklaşık 1 milyon kişi sokağa dökülüp, yerli siyah halk Aborijinler'den özür diledi. 19 milyonluk Avustralya'da nüfusları 385 bin civarında olan Aborijinler toplumun en yoksul kesimini oluşturuyor ve beyazlardan ortalama 20 yıl az yaşıyorlar. Irkçı girişimlere maruz kalan yerli halk, yılladır devletin kendilerinden resmen özür dilemesini istiyor.

  Başbakan katılmadı

  Başbakan John Howard geçmişte yerlilere uygulanan ırkçı eylemler yüzünden özür dilemeyi kesinlikle reddederken, halk yerlilerin gönlünü almak için büyük bir yürüyüş düzenledi. Yürüyüşe sıradan vatandaşların yanı sıra, kilise temsilcileri, yerliler ve bazı politikacılar katıldı.

  Bayraklarla yürüdüler

  Eylem yüzünden, Sydney Limanı Köprüsü, 68 yıllık tarihinde dördüncü kez trafiğe kapandı. Muhteşem kalabalık, yürüyüş sırasında, Aborijinler'in siyah, kırmızı ve sarı renkli bayraklarını taşıdı. Eylemin en heyecanlı bölümü ise uçağın gökyüzüne ‘Sorry’ (Affedin) yazdığı an oldu.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı