Gündem Haberleri

  Yıldırım: Yeni bir fırsat doğurmuştur

  Hürriyet Haber
  21.12.2017 - 20:35 | Son Güncelleme:

  Trump’ın Kudüs kararınına Türkiye'den peş peşe yorumlar geldi. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın "tarihi karar hayırlı olsun" ifadelerini kullanırken Başbakan Binali Yıldırım kararın memnuniyet verici olduğunu belirtti. Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bozdağ ise "Bu karar,Türkiye’nin ve Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinin ve öncülüğünün başarısıdır. Türkiye’nin gurur kararıdır" ifadelerini kullandı.

  KALIN: TARİHİ KARAR

  Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, BM'nin ABD Başkanı Donald Trump'a ve 8 diğer ülkeye karşın 128 oyla Kudüs tasarısını kabul etmesinin ardından Twitter hesabından bir açıklama yayımladı. Kalın, mesajında şu ifadelere yer verdi.

  "Trump yönetiminin Kudüs kararını reddeden karar tasarısı BM Genel Kurulu’ndan 9’a karşı 128 oyla kabul edildi. Kudüs adına, Filistin davası adına, küresel adalet ve vicdan adına bu tarihi karar hayırlı olsun."

  YILDIRIM: MEMNUNİYET VERİCİ

  Başbakan Binali Yıldırım BM Genel Kurulunda Türkiye'nin girişimleriyle hazırlanan ve ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs kararını eleştiren karar tasarısının kabul edilmesi sonrası açıklama yaptı. Kararın memnuniyet verici olduğunu dile getiren Yıldırım’ın açıklaması şöyle:"BM Genel Kurulunun Kudüs konusunda büyük çoğunlukla aldığı karar memnuniyet vericidir. Bu karar Kudüs için, barış çabaları için bölgedeki yeni bir fırsat doğurmuştur. Gözdağı ve tehditler ile ülkelerin iradelerini etki altına alma gayretleri BM Genel Kurulundan çıkan bu kararla başarısızlığa uğramıştır. Güçlünün değil haklının güçlü olduğunu BM bütün dünyaya bir kez daha ilan etmiştir. Oylama, ABD Yönetiminin Kudüs’ü İsrail’i başkenti ilan etme kararının uluslararası hukuku ve ilgili BM Kararlarını çiğnediğini, insanlık vicdanın ezici çoğunluğuna ters bir karar olduğunu inkar edilemeyecek şekilde teyit etmiştir. Bu karar gösteriyor ki, üç semavi din için de kutsal olan Kudüs'le ilgili alınan tek yanlı kararlar asla kabul görmeyecektir. Filistin meselesine adil ve sürdürülebilir bir çözüm bulunmadan, bölgesel ve küresel ölçekte kalıcı barış ve istikrardan söz edilemez. Türkiye her zaman Filistinli kardeşlerinin, ezilenin, adaletin, insanlığın ve Kudüs'ün yanında olacaktır."

   BOZDAĞ: TÜRKİYE'NİN GURUR KARARIDIR

  Birleşmiş Milletler Genel Kurulu üyesi 128 ülke,tarihi bir karar alarak ABD Başkanı Trump’ın aldığı ABD’nin İsrail Büyükelçiliğini Kudüs’e taşıma kararını veto etti;diğer bir anlatımla ABD yönetiminin kararını yok saydı. BM üyesi 128 ülke bu kararla;
  - onurlarına ve bağımsızlıklarına sahip çıktı;

  -Tam egemen ve bağımsız devletler olarak ABD’nin açık tehdidine ve baskısına boyun eğmediğini gösterdi;

  -Güçlünün haklı olmadığını,haklının güçlü olduğunu ilan etti;

  -BM’nin kararlarına bağlı kaldı.

  BM üyesi 128 ülke; haksızlığın, gücün, baskının, tehdidin, kabalığın ve kabadayılığın uluslarası hukukta yeri ve karşılığı olmadığını ve bunların geçersiz olduğunu ABD yönetimine ders olarak öğretti.Umarım ABD yönetimi, bu dersi anlamıştır.

  BM’nin bu kararı,Filistinlilerin ve Kudüs’ün yalnız ve sahipsiz olmadığını göstermiştir. BM’nin bu kararı, İslam ülkelerini birleştirdiği gibi;BM üyelerini de birleştirmiş; Kudüs’ün sadece Filistinlilerin/Müslümanların değil insanlığın meselesi olduğunun da göstermiştir.

  Türkiye, milletimizin ve devletimizin büyüklüğüne ve onuruna yaraşır bir mücadele vermiş ve bu tarihi kararın öncüsü ve mimarı olmuştur.

  Bu karar,Türkiye’nin ve Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinin ve öncülüğünün başarısıdır.

  Türkiye’nin gurur kararıdır.

   

  ÜNAL: ADALET DUYGUSUNUN TECELLİSİ

  AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Mahir Ünal ise, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "BM Genel Kurulu’ndan çıkan bu karar insanlığın vicdanındaki adalet duygusunun tecellisidir. Kudüs’ü savunmanın insanlığı savunmak olduğunun göstergesidir. Dünyanın şantajlara ve tehditlere boyun eğmeyeceğini göstermesi açısından son derece önemlidir" ifadesini kullandı.

   

   

  Son dakika Kudüs oylamasında hangi ülke ne oy verdiSon dakika! Kudüs oylamasında hangi ülke ne oy verdi

  Dünyanın kilitlendiği Kudüs karar tasarısı kabul edildi...Dünyanın kilitlendiği Kudüs karar tasarısı kabul edildi...

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı