GeriGündem Tarihi mirasa pedal bastılar
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Tarihi mirasa pedal bastılar

Tarihi mirasa pedal bastılar

Afyon’nun kültürel mirasını tanıtmak için NG Afyon Otel’in desteğiyle bu yıl dördüncüsü düzenlenen Frig Vadisi Bisiklet Turu hafta sonu gerçekleştirildi.

Son yıllarda dağ maratonu, motosiklet yarışı gibi alternatif sporların rotası olmaya başlayan Frig Vadisi’nin binlerce yıllık tarihinin keşfedildiği etkinliğe, amatör ve profesyonel yüzlerce bisikletçi katıldı. İki günde bisikletçiler Frig Vadisi’nde 130 km pedal bastı. Turun 65 kilometrelik ilk etabı Afyon’un simgesi olan Zafer Müzesi’nden başladı. Frig Vadisi güzergahında Frig ve Hitit kalıntıları arasında yol alan bisikletçiler geceyi Ayazini’nde geçirdi. Mağaralarda kamp yapan bisikletçiler ikinci gün Göğnüş Vadisi ve Emre Gölü’nü geçtiler. Tur kapsamında ilin  en görkemli noktaları arasında yer alan Peribacaları, Avdalaz Kalesi, Aslan Taş, Büyük Yayla Göleti ve Kümbet güzellikleriyle tura katılanları büyüledi.  

Takım elbiseyle yardımTurda Bilal Gül ve Hüseyin Burgaz takım elbiseleriyle bisiklete binerek imkanları yetersiz Afyonlu 21 çocuğa destek oldu. İkilinin yaklaşık 2.5 ay önce başlattığı kampanya sonunda ise çocuklara eşofman, spor ayakkabı ve tişört gibi spor malzemeleri sağlandı. Gül ve Burgaz, 65 kilometreyi destek oldukları 11 çocukla beraber tamamladı.  


Yorumları Göster
Yorumları Gizle