Gündem Haberleri

  Tarihi lisenin bahçe duvarı çöktü

  Süleyman KAYA/İSTANBUL,(DHA)
  06.11.2009 - 03:16 | Son Güncelleme:

  İstanbul Fatih'te, 1993 yılından beri kullanılmayan tarihi Darüşşafaka Lisesi'nin bahçe duvarı, arkasına toprak yığıldığı için çöktü. Göçük altında kalan henüz kimliği belirlenemeyen 30-35 yaşlarında bir kişi yaşamını yitirdi, 1 kişi hafif yaralandı.

  Şeyh Resmi Mahallesi Yavuz Selim Caddesi Ali Naki Sokak'taki lisenin, yaklaşık 6 metre yükseklik 30 metre uzunluğundaki duvarı, saat 22.00 sıralarında çöktü.

  Bu sırada yoldan geçmekte olan bir kişi göçük altında kalırken, bir kişi son anda kurtuldu.

  Çevredekilerin polise, “Onlarca kişi duvarın altında kaldı” yönündeki ihbarı üzerine olay yerine çok sayıda itfaiye ve sağlık ekibi yönlendirildi. İtfaiye ekiplerinin yaklaşık 1.5 saat süren çalışmaları sonucu göçük altında kalan bir kişinin cesedine ulaşıldı. Polis, ölen keşinin üzerinde, kimliğini belirleyecek belge bulamadı. Ceset, Adli Tıp Kurumu morguna kaldırıldı.

  Göçük altında kalmaktan son anda kurtulan, ancak üzerine düşen moloz parçaları nedeniyle hafif şekilde yaralanan kişinin Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırıldığı belirtildi.

  Çevredekiler, duvarın, arkasına kamyonlarla toprak yığıldığını ve bu nedenle çöktüğünü iddia etti. Bu sırada itfaiyenin çalışmaları sırasında çevrede yüzlerce kişi toplandı. Polis, itfaiyenin çalışmalarına engel oldukları gerekçesiyle kalabalığı olay yerinden uzaklaştırdı.

  FATİH DARÜŞŞAFAKA LİSESİ

  İstanbulda öksüz ve yetim çocukların eğitimini sağlamak amacıyla Padişah Abdüllaziz'in maddi desteğiyle, Cemiyet-i Tedrisiyye-i İslamiyye Cemiyeti'nce 1873'de kuruldu. İlk parasız okul olan liseye elli dört öğrenci alındı.

  İki ayrı bina halinde yapılan lisede önce kız ve erkek öğrenciler ayrı binalarda okudu. Sonra kızlar alınmayıp sadece erkek öğrenciler okumaya başladı. 800 öğrenci kapasiteli olarak yapılan lisede 1955'de bazı dersler İngilizce okutulmaya başlandı. 1971 yılından itibaren öğrencilerin karışık okuduğu lise bir dernek tarafından idare edildi. Liseden İsmail Safa, Ahmed Rasim, Riyaziyeci Salih Zeki, Hüseyin Remzi Bey gibi isimlerde mezun oldu. Lise, 1993'de Maslak'taki yeni yerine taşınınca bina boş kaldı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı