GeriGündem Tarihi Kırkpınar Güreşleri başladı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Tarihi Kırkpınar Güreşleri başladı

Tarihi Kırkpınar Güreşleri başladı
refid:15137157 ilişkili resim dosyası

Edirne'de, bu yıl 649'ncusu yapılan Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri heyecanı yaşanıyor... Tarihi Kırkpınar Güreşleri haftasında bu yıl ilk kez Japon Sumo Güreşçileri gösteri maçı yapacak. Kente gelen sumocular Edirne halkının büyük ilgisini topladı ve vatandaşlar sumocularla fotoğraf çektirebilmek için adeta birbirleriyle yarıştı. Programda yer alan eğlence, gösteri ve konserler terör örgütünün saldırısı nedeniyle daha önce iptal edilmişti.

TARİHİ KIRKPINAR GÜREŞLERİNDEN FOTOĞRAFLAR

SUMOCULARA BÜYÜK İLGİ

Edirne'de, 649. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nin ilk gününde, Er Meydanı'nda minik boyda güreşler yapıldı. Sarayiçi mevkisindeki Er Meydanı'nda, cazgırların pehlivanları  tanıtmasının ardından, davul-zurna eşliğinde yağlı güreşçiler, peşrev çekerek  güreşlere başladı.

Güreşlerin ilk gününde Minik-1, Minik-2 ve Minik-3 ilk tur güreşleri  yapıldı. Güreşlere, Minik-1, Minik-2, Minik-3, Tozkoparan, Deste Küçük, Deste  Orta, Deste Büyük, Küçük Orta Küçük, Küçük Orta Büyük, Büyük Orta, Başaltı ve Baş  boylarına toplam bin 493 pehlivanın katıldığı açıklandı.

PEHLİVANLAR İSYAN ETTİ

Kırkpınar'da Güreş Federasyonu'nun talebi üzerine hafta içinde pehlivanlar törenden önce çayıra salındı. Geleneksel 649'ncu Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri tarihinde bu yıl ilk kez açılış töreni yapılmadan güreşler başlatıldı

Geleceğin bapehlivanları kendilerine karşı yapılan bu uygulamaya isyan etti. Güreşçilerin mücadelesi için çayırda sadece iki davul ve zurna güreş havası çaldı. Yağlı güreşçilerin geleneksel hamisi olan ağanın yanısıra hiç bir protokol mensubunun izlemediği mücadelede pehlivanların karşılaşmalarında tribünlerde de sadece güreşenlerin yakınları vardı.

AĞA AYNI SAATTE KARŞILANDI

Sarayiçi Ermeydanı'nda güreşlerin başladığı saatte Kırkpınar Ağası Seyfettin Selim'in kenti gelişi nedeniyle tören düzenlendi. Edirne Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi, Kırkpınar Ağası Seyfettin Selim'i Talatpaşa Caddesi üzerindeki Ordu Evi önünde davul zurnalar ile karşıladı ve ağalık kemerini boynuna taktı. Ağa Selim karşılamadaki davulcu ekibine 500 lira bahşiş verinken, başkan Sedefçi ise 100 lira verdi. Başkan Sedefçi ve Ağa Selim daha sonra yürüyerek belediye binasına gitti.

SUMOCULARA BÜYÜK İLGİ

Tarihi Kırkpınar Güreşleri haftasında bu yıl ilk kez Japon Sumo Güreşçileri gösteri maçı yapacak. Sumocular geldikleri Edirne’de yoğun ilgiyle karşılandı. Yerel kıyafetleri ile ağa karşılama törenlerinden sonra kenti gezen Sumocular sempatik tavırları ile dikkat çekerken, Japon sporcuları görenler bol bol hatıra fotoğrafı çektirdi.

Gösteri maçı yapmak için Japonya’dan gelen 5 Sumocunun aralarında bulunduğu 10 kişilik heyette bir hakem, bir kuaför, bir cazgır ve kulüp yöneticileri de yer aldı. Edirne Belediye Başkanlığı önünde açılış töreni için toplanan korteje katılan Sumocular halkın yoğun ilgisi ile karşılandı. Kortejde birçok kişi ile hatıra fotoğrafı çektiren Sumocular, kendi fotoğraf makineleri ile de çevreyi görüntüledi.

Yağlı güreşler hakkında tam olarak bilgi sahibi olmadıklarını ifade eden Sumocular, “Güreşleri henüz tam olarak görmedik ama merak ediyoruz. Türkiye’ye gelmeden önce burası ile ilgili çok bilgimiz yoktu. Güreşlerin burada bu kadar popüler olduğunu bilmiyorduk. Herkes bizim resmimizi çekiyor, bize ilgi gösteriyor çok memnun olduk. Edirne’yi de gezip görmek istiyoruz” dedi.

 

Yorumları Göster
Yorumları Gizle