Gündem Haberleri

  Tarihi eserlere 'çipli' koruma

  A.A
  16.10.2008 - 10:40 | Son Güncelleme:

  Kültür ve Turizm Bakanlığı, müze ve ören yerlerindeki tarihi eserlerin korunması ve kaçakçılığın önlenmesi için, kültür varlıklarının üzerine “çip” yerleştirecek.

  Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü'nden edinilen bilgiye göre, bakanlık, tarihi eserlerin korunmasını artırmak ve kaçakçılığı önlemek için yepyeni bir adıma hazırlanıyor.


  Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Rektörlüğü ve ODTÜ Teknokent'in iş birliğiyle hayata geçirilmesi planlanan “Taşınır Kültür Varlıklarını Etiketleme ve İzleme Sistemi Tasarımı ve Mekansal Entegrasyonu (Kültür-ID) Projesi”, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumuna (TÜBİTAK) sunuldu.

  Projenin hayata geçirilmesiyle, her tarihi esere özel çip takılacak ve kültür varlıklarının her birinin tanımlama bilgisi/kimlik numarası kendine has olacak.
  Radyo frekansıyla çalışan aktif ve pasif çiplerin tahribatsız şekilde eserlerle ilişkilendirilmesi ve gerekli altyapının kurulmasından sonra sistem, kültür varlıklarının korunmasında “çip devrimi yaratacak”.

  Böylece eserler, yurt içi veya yurt dışında nereye giderse gitsin takip edilebilecek, sergi veya depolarda anlık denetim yapılabilecek ve sayımlarda sürekliliği sağlanacak.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı