Gündem Haberleri

  Tarihi eserler çöplükten çıkarıldı

  Hürriyet Haber
  10.10.2007 - 15:03 | Son Güncelleme:

  MUĞLA'nın Bodrum İlçesi'nde villa inşaatı sırasında bulunup, molozların altında kaderine terk edilen tarihi eserler çöplükten çıkarıldı.

  TARİHTEN İÇ BURKAN KARELER

  Birinci derece arkeolojik sit alanıyken, üçüncü derece arkeolojik sit alanına çevrilerek yapılaşma izni verilen bölgede, villa inşaatının temel kazısında çıkan eserlerin bir yıldır molozların arasında bırakıldığı müzeden emekli Ali Uçarer'in kaymakamlığa yaptığı ihbarla ortaya çıktı. İşadamı Rıza Kösem'in yaptığı dört lüks villa inşaatının hafriyatı sırasında ortaya çıktığı ve çöp ve molozların altına atılarak kaderine terk edildiği anlaşılan eserlerin durumunun basında yer alması üzerine, Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi harekete geçti.

  Müze Müdürü Yaşar Yıldız'ın talimatıyla, tarihi eserlerin atıldığı Çarşı Mahallesi Mars Mabedi Caddesi'ndeki boş araziye gelen arkeolog Emre Savaş ve Lütfü Ekinci inceleme yaptı. Molozlar altındaki, M.S. 2'nci Yüzyıl Roma dönemine ait tarihi eserler işadamı Rıza Kösem ve 10 işçi tarafından çöp ve molozların altından alınarak boş arazide düzenli bir şekilde yerleştirildi. İş makinalarının eserleri taşıması sırasında bazı parçaların tahrip olduğu görüldü.

  VİLLA ÇEVRESİNDE SERGİLEYECEKMİŞ

  Kösem, “Ben arsayı 15 yıl önce satın almıştım. Dört villa yaptıktan sonra burayı düzenleyip eserleri sergilemeyi düşünüyordum. İnşaat ve çevreden gelen molozların altında kalan eserlerin durumu beni de üzdü. Müzenin uyarısı üzerine hemen harekete geçip durumu düzelttim. Eserleri molozların altından çıkardım” dedi.

  Eserlerin antik yerleşimin stoası ve Mars Tapınağı'na ait olduğu ve 26 parçadan oluştuğu belirtildi. Latince, Halikarnassos yazılı sütunlar, stoaya ait kalıntılar, 6 sütun başı ve kemerlerin, ünlü İngiliz araştırmacısı Charles Newton'ın 1856- 1858 yılları arasında antik Halikarnassos kentinde yaptığı araştırmalarda bulduğu ilk Dor Stoası'na ait eserlerin devamı olduğu kaydedildi.

  Eserlerin çıktığı yerde Mars Tapınağı kazısının yapılması için proje hazırlandığını belirten arkeolog Emre Savaş, “Gördüğümüz manzara bizleri de çok üzdü. Ortaya çıkarılan eserler daha uygun bir şekilde sergilenebilirdi. Mars Tapınağı kazısıyla birlikte tarihi parçaların burada sergilenmesi için eserlerin burada kalmasını uygun gördük” dedi. 

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı