Gündem Haberleri

  Tarihi esere taşocağı tehdidi

  Hürriyet Haber
  09.07.2001 - 11:28 | Son Güncelleme:

  Ermenistan'ın, Kars'taki Anı Harabeleri'ne 100 metre mesafede kurduğu taşocaklarında patlattığı dinamitlerin, buradaki eşsiz tarihi eserleri her geçen gün biraz daha tahrip ettiği belirtildi.

   


  Türkiye-Ermenistan sınırındaki Arpaçay'ın böldüğü alan üzerinde bulunan Gürcü, Ermeni ve Türkler başta olmak üzere çok sayıda milletin tarihi eserlerinin bulunduğu Anı Harabeleri, Ermenistan'ın 100 metre ötesinde 2000-2001 yılları arasında açmış olduğu taşocaklarında patlatılan dinamitlerle büyük ölçüde zarar görüyor.  


  Atatürk Üniversitesi Türk-Ermeni İlişkileri Araştırma Merkezi Müdürü Yrd. Doç. Dr. Erol Kürkçüoğlu, Ermenistan'ın, taşocaklarında dinamit patlatarak Anı'daki tarihi eserlerin yok olması gibi ilkel bir tutum ve davranış sergilediğini söyledi.  


  Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim, Kültür ve İletişim Teşkilatı'nın (UNESCO) Ermenistan'a tepki göstererek taşocaklarını mutlaka kapattırması yönünde girişimlerde bulunmasını isteyen Kürkçüoğlu şunları söyledi:  


   ''Ermenistan taşocaklarında dinamitleri patlatmaya devam ederse, burada binlerce yıllık tarihi eserler tamamen yok olacaktır. Bu eserler yok olmadan elimizdeki hazinenin kıymetini bilerek bu dinamitlerin patlatılmasını engellemeliyiz.''  


  Atatürk Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Başkanı Prof. Dr. Enver Konukçu ise, Anı kentinin kuruluşunun milattan önceki yıllara dayandığını ve çok sayıda milletin burada kültür izlerinin bulunduğunu söyledi.  


  Anı'nın, Türkiye sınırlarında bulunmasına rağmen İstanbul gibi uluslararası bir kent olduğunu dile getiren Konukçu, UNESCO'nun Ermenistan'ın taşocaklarında patlattığı dinamitlere karşı sessiz kalmaması gerektiğini belirtti.  


   Konukçu, aynı taşocaklarını Türkiye'nin Anı Harabeleri yakınına kurup dinamit patlatması halinde, tüm dünyanın ayağa kalkacağını ifadeederek, ''Anı gibi tarihi bir kenti korumak Türkiye başta olmak üzere tüm dünyanın görevidir. Çünkü burada sadece bize ait eserler yok; Burada çok sayıda ulusa ait eserler yer alıyor'' diye konuştu.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı